...návrhů zvyšujících výdaje zejména v sociální oblasti.
ODS zároveň navrhla, aby sněmovna až do květnových voleb projednávala pouze zákony nezbytné pro chod země, přičemž přednost by měly mít vládní předlohy. ČSSD však stále chce projednat své návrhy, takže dohoda o činnosti dolní komory se zatím jeví jako velmi obtížně dosažitelná.
V posledních dvou týdnech se zákonodárná činnost zasekla, když ODS obstrukcemi bránila schválení například mimořádných penzí nebo zrušení stropů plateb na sociální a zdravotní pojištění, jež by podle ní prohloubily schodek rozpočtu.
"Předvolební běsnění poslanecké sněmovny musí přestat," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. Dodal však, že ve straně nepanuje přílišný optimismus ohledně úspěchu dohody o činnosti sněmovny.
Sociální demokracie trvá na projednání 12 svých návrhů, mezi nimi zejména zvýšení mateřské nebo opětovného proplácení nemocenské v prvních třech dnech pracovní neschopnosti.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že se sociální demokracie pokusí svolat další mimořádné schůze.
"Budeme usilovat o přijetí (našich návrhů), pokud se to nepovede - což také není vyloučeno, s ohledem na destruktivní postup ODS - budeme je prosazovat po volbách," řekl Paroubek.
Levicové návrhy by zvýšily výdaje státního rozpočtu zhruba o 10 miliard korun v situaci, kdy plánovaný schodek činí 162,7 miliardy.
Česká národní banka v pátek uvedla, že letos čeká schodek veřejných financí 5,9 procenta hrubého domácího produktu a jeho prohloubení v příštím roce na 6,5 procenta HDP.
Výkon české ekonomiky v posledním loňském kvartálu překvapivě klesl proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta. Data naznačila, že zotavení české ekonomiky, s nímž počítá sociální demokracie ve svých návrzích na ozdravění veřejných financí, by mohlo být zdlouhavé a křehké. [ID:nMUL232783]