...ekonomické údaje ze Spojených států i Evropy vzbudily obavy, že by globální oživení mohlo být ohroženo.
Akcie na Wall Street přesto zakončily seanci výrazně nad denními minimy, když investoři sázeli na to, že Evropská unie nakonec přijde s jasně definovaným plánem pomoci pro zadlužené Řecko a obnoví důvěru v země používající euro.
Nedařilo se především velkým průmyslovým výrobcům a firmám vázaným na komodity, často závislým na čínské poptávce. Akcie hliníkárny Alcoa <AA.N> klesly o 2,2 procenta, průmyslový konglomerát United Technologies <UTX.N> ztratil 1,5 procenta a koncern General Electric <GE.N> ubral 1,4 procenta.
Zpřísnění požadavků na bankovní rezervy v Číně je již druhým takovým krokem během dvou měsíců. Investoři se obávají, že Čína, tahoun světového ekonomického oživení, možná šlape za brzdu příliš brzy. [ID:nTOE61B069]
"Zůstávají otázky okolo problémů se státními dluhy, otázky ohledně růstu v Evropě, otázky týkající se hlavního motoru růstu, jímž je Čína," řekl Quincy Krosby, stratég trhu z Prudential Financial. "To vše přispívá k nejistotě na trhu."
Index blue chips Dow Jones <.DJI> klesl o 0,44 procenta na 10.099,14 bodu, širší Standard & Poor's 500 <.SPX> oslabil o 0,27 procenta na 1075,51 bodu. Index Nasdaq Composite <.IXIC> posílil o 0,28 procenta na 2183,53 bodu, když mu pomohlo skupování výhodných titulů v technologickém sektoru.
Trh oslabily také nečekaně slabé údaje o spotřebitelské důvěře a podnikových zásobách ve Spojených státech i o hrubém domácím produktu v eurozóně.
Hlavní indexy přesto uzavřely minulý týden výš, a přerušily tak sérii čtyř týdnů ztrát v řadě. Indexy Dow Jones a S&P 500 si připsaly shodně 0,9 procenta, zatímco Nasdaq přidal 2 procenta.