DATA V KOSTCE 3-Maloobchodní tržby v prosinci -1,9 pct, meziměsíční lednové PPI +0,5 pct

15.02.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentáře)

PRAHA, 15.února (Reuters) - Maloobchodní tržby počítané bez sezonního očištění v prosinci meziročně ubraly 1,9 procenta po poklesu o 4,9 procenta v listopadu, oznámil v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2009 se maloobchodní tržbu propadly o 4,3 procenta, po růstu 2,8 procenta v roce 2008. Jde o první pokles v dostupné časové řadě začínající v roce 2001.

Údaje dále ukázaly, že ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta poté, co v prosinci přidaly 0,1 procenta. V meziročním pohledu se ceny snížily o 1,5 procenta, když nepřetržitě klesají od prosince roku 2008.

Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 ceny zaznamenaly v září 2009, kdy se propadly o 5,4 procenta.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ MALOOBCHODNÍ TRŽBY  12/09 11/09      12/08 01-12/09 meziroční změna v pct    -1,9 -4,9 -0,4    -x,x

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA2314] VÝROBNÍ CENY 01/10 12/10 01/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,5 +0,1 +1,1 meziroční změna v pct -1,5 -0,8 -0,8

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA2313]

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Analytici oslovení Reuters očekávali pokles maloobchodních tržeb o 3,0 procenta. Analytici dále očekávali meziměsíční růst indexu cen průmyslových výrobců (PPI) o 0,4 procenta a meziroční pokles o 1,5 procenta <CZ/ECON04>.

Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.

NEPŘEHLÉDNĚTE * Maloobchod meziročně klesá již patnáctý měsíc v řadě. * Po očištění o sezonní vlivy a počet pracovních dní klesly tržby meziměsíčně reálně o 0,9 procenta. * Meziročně tržby po sezonním očištění spadly o 3,9 procenta a po očištění o vliv pracovních dní o 0,9 procenta. Prosinec 2009 měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc před rokem. * Největší podíl na meziročním poklesu tržeb měl stejně jako v předchozích měsících slabší prodej motorových vozidel. * Podle nové klasifikace odvětví se do maloobchodu zahrnuje i maloobchodní prodej pohonných hmot, který byl dříve součástí motoristického segmentu. * U výrobních cen stouply v meziměsíčním srovnání zejména ceny chemických látek a výrobků, a sice o 6,9 procenta. * Největší vliv na meziroční pokles výrobních cen mělo snížení cen obecných kovů a kovodělných výrobků o 13,1 procenta. * Ceny potravinářských výrobků klesly o 3,4 procenta, zatímco ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů vylétly o 37,9 procenta po růstu o 22,5 procenta v minulém měsíci. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně rostly o 4,2 procenta, ale meziročně spadly o 6,3 procenta.

KOMENTÁŘE K MALOOBCHODNÍM TRŽBÁM

DAVID MAREK, HLAVNÍ ANALYTIK, PATRIA FINANCE

"Maloobchod dopadl podle našeho očekávání, což je mírně výš, než čekal trh. Tržby se meziměsíčně mírně zvýšily, podle mě k tomu přispělo zvýšení daní v lednu, které donutilo domácnosti, aby se předzásobily ještě v prosinci."

"Nejvíce patrné je to u pohonných hmot, kde došlo k celkem razantnímu navýšení tržeb. Lidé si zkrátka nakoupili benzin před vyšší spotřební daní z pohonných hmot a vyšším DPH."

"Nicméně celkový obrázek zůstává spíše nelichotivý, spotřeba domácností zůstává relativně slabá, evidentně se projevuje pokračující nárůst nezaměstnanosti."

"A protože se v této oblasti v nejbližších měsících obrat nečeká, zůstane toto pravděpodobně hlavním břemenem pro statistiky maloobchodních tržeb a bohužel i HDP."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Maloobchod za prosinec vykázal nižší než očekávaný pokles díky vánočním nákupům."

"Pokles tržeb trvá už nepřetržitě 15 měsíců. Nicméně jedná se o třetí nejnižší pokles za loňský rok."

"Ale žádná sláva. Vánoce byly jen slabou záplatou na klesající tržby maloobchodníků."

"Pokles tržeb není za námi, jak i naznačila nižší spotřebitelská důvěra za leden. Další nárůst nezaměstnaných o desítky tisíc lidí a minimální růst mezd přiškrtí výdaje českých domácností. Maloobchod v letošním roce poklesne o zhruba 1 procenta. Recese se přesouvá z výroby do spotřeby."

"Centrální bankéři nebudou touto zprávou nijak překvapeni. S poklesem spotřeby domácností počítají. Otazník visí ale nad oživením produkce, které mělo vytáhnout ekonomiku z recese. Nezbývá než čekat, jaká čísla přinese první a druhý kvartál."

MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Přestože jsou dnešní čísla na první pohled příznivá, jsou do značné míry ovlivněna předvánočními nákupy. Listopadové tržby totiž naopak zaznamenaly hlubší než předpokládaný pokles, z tohoto pohledu tak prosincové údaje vyznívají příznivěji."

"Vesměs celý letošní rok se bude nést v podobném duchu jako ten loňský, přestože propady tržeb nebudou již tak razantní. Další růst míry nezaměstnanosti zejména v prvním čtvrtletí, minimální růst mezd, nižší ochota bank k poskytování úvěrů a fiskální restrikce bude spotřebitele v nákupech limitovat."

"Maloobchodní tržby by měly letos zaznamenat pokles o zhruba 1,0 procenta."

"Spotřebitelská poptávka zůstává slabá a bude držet inflační tlaky pod kontrolou."

"Domníváme se, že klíčová úroková sazba ČNB je na svém dně a zůstane na úrovni 1,00 procenta i v průběhu první poloviny letošního roku. První zvýšení sazeb očekáváme ve třetím čtvrtletí 2010, na konci letošního roku předpokládáme klíčovou sazbu ČNB na úrovni 1,50 procenta."

KOMENTÁŘE K CENÁM PRŮMYSLOVÝCH VÝROBCŮ

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Pokles cen elektřiny v lednu byl vykompenzován růstem v jiných skupinách - zejména u chemických látek a u ropných výrobků. Ceny v průmyslu tak rostly v lednu mírně nad tržním očekáváním."

"Z hlediska budoucích inflačních tlaků do spotřebitelských cen jsou však důležitější ceny zemědělských výrobců, které vzrostly meziměsíčně o vysokých 4,2 procenta. To indikuje budoucí tlaky na růst cen potravin."

"Dno v meziroční dynamice průmyslových cen je již za námi, nicméně do černých čísel se patrně dostaneme až ve druhém čtvrtletí 2010. V letošním roce očekáváme, že ceny v průmyslu mohou mírně vzrůst. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji komodit."

"Z pohledu centrální banky působí data o spotřebitelské inflaci a o HDP antiinflačně."

"Inflace se během letošního roku postupně vrátí k inflačnímu cíli ČNB - od roku 2010 ve výši 2,00 procenta. V současnosti ovšem nejsou patrná žádná větší inflační rizika, která by mohla vést k výraznějšímu přestřelení inflačního cíle."

"HDP by sice měl v letošním roce mírně vzrůst, zotavení ale bude nejspíše ve tvaru asymetrického 'W'. Zpomalení HDP podporují slabší německá data z průmyslu, pokles zahraniční poptávky po českých exportech automobilů a domácí fiskální restrikce s dopadem na spotřebu domácností."

MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK

"Ceny průmyslových výrobců i přes pokles cen elektřiny na počátku roku rostly. Další mírný růst a efekt srovnávací základny z minulého roku způsobí, že se průmyslové ceny do poloviny roku pravděpodobně otočí do inflačního pásma a na konci roku se přiblíží ke 3procentnímu cenovému růstu."

"Inflační tlaky v ekonomice jsou zatím mikroskopické a dnes zveřejněné údaje by neměly změnit očekávání trhu o tom, že zvyšování sazeb ČNB přijde až ve druhé polovině roku."

ODKAZY

Podrobná zpráva o vývoji maloobchodu a cen výrobců je dostupná na internetových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz

SOUVISLOSTI * Maloobchodní tržby 27 zemí Evropské unie v prosinci meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, meziročně se pak snížily 1,0 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK