Nový tendr podle autorů výzvy svěří lesní celky až na deset let do faktické správy soukromým firmám, které ve snaze o rychlý zisk budou poškozovat české lesy. "Až desítky miliard korun, které se rozhodl několika velkým těžařským firmám věnovat generální ředitel Lesů ČR, potom budou chybět jinde, zejména na činnosti ke zlepšení zdravotního stavu lesů, ochraně přírodního bohatství a posílení služeb pro turisty," uvedli ekologové v tiskové zprávě k dopisu.
Pod dopisem jsou podepsáni například šéfové Českého svazu ochránců přírody, Hnutí Duha, asociace ekologických organizací Zelený kruh, zástupci akademie věd či lesnických a dřevařských fakult na univerzitách v Praze a Brně.
Zásadní změnou tendru, který by zahájen na začátku února, je proti současnému systému to, že veškeré vytěžené dřevo si budou nově prodávat těžařské firmy. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR. Zakázka je na rozdíl od minulých tendrů dvoukolová. Zájemci budou muset nejprve splnit kvalifikační kritéria. Až pak budou moci podat nabídku na některou ze 108 územních jednotek. Soutěžit se bude o práce a dříví na roky 2011 až 2020.
Lesy ČR ke kritice tendru již dříve uvedly, že k zásadám tendru se dospělo po diskusi ministerstva zemědělství, LČR a firem podnikajících v lesním hospodářství. Model prodeje dřeva firmami je pro LČR údajně výhodnější a upřednostňovala jej i Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS). "Principy tendrů LČR konzultovaly i s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže," uvedly dříve Lesy ČR.
Tendr z různých důvodů v nedávné minulosti kritizovali například Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR či Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). LČR dosud všechny námitky odmítly.