Zádrhel je zatím především v tom, že Řecko o podobných transakcích nijak neinformovalo evropský statistický úřad Eurostat, sdělil dnes mluvčí komise Amadeu Altafaj. Úřad si proto prostřednictvím komise nyní vyžádal informace. Podle listu byla dohoda uzavřena v roce 2001 těsně předtím, než Řecko přijalo euro.
"Chtěl bych konstatovat, že Eurostat o těchto transakcích nevěděl. Mohu však sdělit, že po těchto zprávách Eurostat řecké úřady požádal o vysvětlení s termínem do konce února," řekl mluvčí. Na otázku po legálnosti transakcí Altafaj uvedl, že Brusel potřebuje informace, o co přesně se jednalo a jaký to mělo dopad na vládní účty.
Podle amerického listu vedly Atény transakci z roku 2001 jako devizový obchod, nikoli jako půjčku, což umožnilo zdánlivě snížit zadluženost. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu však ke zprávě prohlásil, že v té době byly podobné transakce v rámci pravidel eurozóny legální a běžné i jinde a po jejich zákazu je už Řecko neprovádělo.
Řecké úřady jsou pověstné "kreativním účetnictvím", díky němuž "snížily" deficity tak, aby Řecku orgány Evropské unie v roce 2000 na základě údajů za rok 1999 schválily přijetí do eurozóny. Zjištění záměrného falšování fiskálních statistik z doby předešlé vlády vedlo loni na podzim k pádu důvěry finančních trhů v řecké dluhopisy a k tomu, že dlužnickou krizi země nyní musí řešit celá EU.
Situací Řecka se dnes bude zabývat takzvaná euroskupina, což je zasedání ministrů financí zemí eurozóny, a v úterý i celý Ecofin, tedy ministři všech zemí EU. Mimořádný summit EU minulý týden slíbil Řecku obecně pomoc, nic konkrétního však nenabídl.
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet dnes prohlásil, že řecké ekonomické statistiky je nutné pozorně sledovat a podrobit zvýšenému dohledu. ECB se minulý týden dohodla s Evropskou komisí, že budou postup Řecka sledovat společně.