"Je to trošku úsměvné hovořit o krocích proti zadlužování a zároveň navrhovat různé náročné výdaje a úpravy legislativy. Pokud by prošly ty návrhy sociální demokracie, tak to znamená jen a jen zhoršení bilance rozpočtu, a to by s dotklo i letošního roku. Málokdo si uvědomuje že zapojení jiných zdrojů rozpočtu se rovněž promítá v bilanci veřejných rozpočtů k HDP. To je jenom hra na schovávanou," uvedl Janota. ČSSD navrhuje například zvýšení mateřské, kde má i podporu lidovců, a chce prosadit i vyplácení takzvaných 13. důchodů.
Dohoda navržená sociální demokracií by měla politické strany zavázat k nepřekročení schváleného schodku státního rozpočtu pro letošní rok ve výši 163 miliard korun, dodržení schodků podle konvergenčního programu vlády premiéra Jana Fischera i sražení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2013. ČR v tomto případě však nemá na výběr, schodek pod tři procenta HDP musí srazit, jinak by jí hrozily sankce z EU.
"Bohužel jsme v době před volbami a na populistické sliby se dost často spoléhá. Varováním nám je rok 2006. Před volbami se přijala celá řada naprosto neufinancovatelných rozhodnutí zejména v sociální oblasti, a pokud rozpočet fungoval na parametrech šestiprocentního růstu (ekonomiky), tak to nebylo znát," doplnil Janota s tím, že navýšení výdajů v roce 2006 v kombinaci s poklesem hospodářství během celosvětové krize bylo katastrofou.