Peking v prosinci podle odhadů ministerstva financí Spojených států prodal americké dluhopisy v hodnotě 34 miliard dolarů, uvedl WSJ. Nyní tak vlastní americký dluh v hodnotě 755,4 miliardy dolarů, zatímco Japonsko drží 768,8 miliardy dolarů. Tokio se tak na první příčce pomyslného žebříčku zahraničních věřitelů USA ocitlo poprvé od roku 2008.
Američtí politici i ekonomové se přitom podle deníku The Wall Street Journal podobného vývoje dlouhodobě obávají. Čína totiž zemi byla ochotna půjčovat rekordní částky i během ekonomické recese. Čínští představitelé v poslední době uváděli, že je znepokojuje, kolik jim Spojené státy dluží. Obavy měli i z výšky amerických rozpočtových schodků.
Podle mnoha analytiků ale čínský prodej malé části amerických dluhopisů nutně nemusí být projevem ztráty důvěry ve Spojené státy. Peking se prý snaží jenom diverzifikovat riziko. Číňané například mohli investovat své peníze do jiných dolarových aktiv, jako jsou dluhy firem či fondy soukromého kapitálu, uvedl WSJ. Pro tuto teorii prý hovoří i to, že Čína nadále kupuje dlouhodobé americké dluhopisy, což by v případě ztráty důvěry nečinila.