Některé země sice podle OECD své závazky splní, jiné, například Řecko a Itálie, však nikoliv. "Tyto porušené sliby jsou téměř skandálem," uvedl Max Lawson z humanitární organizace Oxfam. "Těchto chybějících 21 miliard dolarů mohlo zaplatit všem dětem (na světě) školní docházku a zachránit životy dvou milionů nejchudších matek a dětí," dodal. Lawson upozornil, že na světě každou minutu zemře při porodu jedna žena kvůli nedostatečné zdravotní péči a že 72 milionů dětí nechodí do školy.
V roce 2005 slíbilo 15 zemí Evropské unie, že do roku 2010 poskytnou 0,51 procenta hrubého domácího produktu na pomoc nejchudším státům světa. OECD předpověděla, že pod touto hranicí zůstane pomoc od Itálie (0,2 procenta), Řecka (0,21 procenta), Portugalska (0,34 procenta), Rakouska (0,37 procenta), Německa (0,4 procenta) a Francie (0,46 procenta).
Kromě členů EU učinila závazky ohledně pomoci chudým zemím také řada dalších bohatých států. Většina z nich, včetně Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, své sliby podle OECD splní.