Za lepším lednovým výsledkem je částečně pokles výdajů v důsledku odlišného počtu pracovních dnů. V prosinci deficit činil 91,41 miliardy dolarů, před rokem pak 63,46 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že deficit za letošní leden klesne pouze na 47 miliard dolarů.
Celkové výdaje v lednu klesly na 247,88 miliardy z prosincových 310,33 miliardy dolarů a proti 289,55 miliardy USD před rokem. Celkové příjmy v lednu činily 205,24 miliardy dolarů proti příjmům 218,92 miliardy USD v prosinci a byly nižší také proti loňskému lednu, kdy dosáhly 226,09 miliardy dolarů. Příjmy za letošní leden byly za první měsíc roku nejnižší od roku 2005.
Vzhledem k tomu, že 1. leden letos připadl na pátek, některé výdaje se přesunuly z ledna už na prosinec.
Rozpočtový rok v USA začíná v říjnu a končí v září dalšího roku. Leden je tedy čtvrtým měsícem fiskálního roku. Za první čtyři měsíce současného fiskálního roku mají Spojené státy kumulovaný deficit 430,69 miliardy dolarů, což je nový rekord.
Masivní deficit je odrazem pokračujících dopadů hluboké recese, do které se Spojené státy v minulých letech dostaly v důsledku finanční krize. Rekordní deficit ukazuje také na vážnost problémů, s nimiž se musí administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy vypořádat, pokud bude chtít deficit snížit na přijatelnější úroveň.