Investoři sledují vývoj inflace s velkými obavami. Americká centrální banka totiž ve snaze bojovat s dopady nejhorší hospodářské recese za posledních 70 let masivně stimulovala ekonomiku, k čemuž potřebovala tisknout nové peníze. Z toho důvodu se zvyšuje riziko inflace, která se může projevit v dalších letech. Nízká míra využití kapacit spolu s vysokou nezaměstnaností ale zatím drží inflaci v rozumných mezích.
Lednový růst je mnohem vyšší než v prosinci, kdy se ceny výrobců zvýšily o 0,4 procenta. Na leden analytici v anketě agentury Reuters sice se zrychlením růstu cen počítali, v průměru ale předpovídali, že tempo růstu zrychlí pouze na 0,8 procenta. Meziročně trh počítal s růstem výrobních cen v rozsahu 4,4 procenta. Lednový meziroční růst výrobních cen byl třetí v řadě.
Ministerstvo uvedlo, že lednový nárůst výrobních cen byl zhruba ze tří čtvrtin způsoben růstem cen energií. Ty se zvýšily o 5,1 procenta. Výdajům za energii k růstu pomohl především skokový růst cen benzinu, zkapalněných derivátů a topného oleje pro domácí vytápění. Opačným směrem se vydaly ceny potravin. V lednu se zvýšily o 0,4 procenta, a tempo jejich růstu tak zpomalilo z prosincových 1,3 procenta.
Pokud by se nebraly v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, pak by jádrová výrobní inflace v lednu proti předchozímu měsíci činila 0,3 procenta. V prosinci by se nezměnila. Analytici čekali, že cenové jádro za leden vzroste jen o 0,1 procenta.