...pololetí
* Objem 1 až 2 miliardy eur, splatnost 10 až 15 let
* O emisi obligací v dolarech již Janota neuvažuje
* Emise dluhu v eurech na domácím trhu v H1 nebude
PRAHA, 18.února (Reuters) - Česko by mohlo ještě v prvním pololetí vydat euroobligace se splatností 10 až 15 let do výše dvou miliard eur a prozatím neplánuje žádnou další emisi v cizích měnách, uvedl ve čtvrtek ministr financí Eduard Janota.
Janota v rozhovoru pro Reuters řekl, že se vzdal záměru na vydání obligací denominovaných v dolarech a neplánuje ani další domácí emise v eurech nebo s pohyblivým kuponem, které stát vydával v loňském roce.
Nový nástupce v čele resortu financí po květnových volbách do Poslanecké sněmovny však může změnit názor, dodal.
"Můžeme emitovat eurobondově ještě v prvním pololetí, byť původně jsem o tom nebyl zase až tak přesvědčen, protože větší splátky jsou ve druhém pololetí. Říjen, listopad jsou ty největší splátky jistin," řekl Janota.
Dodal, že by okamžitou emisi euroobligací stát neplánuje.
Česko si bude muset letos půjčit celkem 280 miliard korun, aby financovalo rostoucí fiskální deficit. Resort financí dříve udával, že až 140 miliard korun by mohly přinést obligace emitované v cizích měnách.
Zástupci ministerstva financí dříve uvedli, že v úvahu přichází rovněž emise dluhopisů v dolarech, ale Janota řekl, že s ní již nepočítá.
Emise v jiných měnách sice není vyloučena, ale nepatří do strategických úvah. Spíše by šlo o rozšíření portfolia, ovšem pouze za výjimečně příznivých podmínek, řekl Janota.
"Tu myšlenku jsem opustil. Znamenalo by to road show a tak dále, a teď jsou trhy volatilní, kursem dolaru a vším," řekl Janota s tím, že v prvním pololetí neuvažuje ani o emisi dluhopisů denominovaných v eurech na domácím trhu.
Ministerstvo financí minulý týden překvapilo trhy, když prodalo jen mírně přes polovinu plánovaného objemu 15letých dluhopisů s tím, že neakceptuje nárůst výnosů. [ID:nDOL047708]
Janota na vytištěném grafu ukázal, jak výnosy krátce před aukcí rostly. Právě vyšší výnos požadovaných investory byl důvodem krácení aukce, nikoli nedostatek poptávky.
Stát loni hospodařil se schodkem 192,5 miliardy korun, letos by měl deficit rozpočtu dosáhnout 162,7 miliardy. Celkový schodek veřejných financí by se tak měl snížit na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.
KONVERGENČNÍ PROGRAM
Kabinet Jana Fischera poslal minulý týden do Bruselu konvergenční program, jenž počítá s postupným snižováním fiskálního schodku až na 3 procenta HDP v roce 2013, čímž by Česká republika splnila jedno z maastrichtských kritérií pro přijetí eura.
Dvě největší politické strany, ČSSD a ODS, tento materiál v zásadě přijaly, nicméně se liší v krocích, jimiž by chtěly dát státní finance do pořádku, pokud budou po květnových volbách sestavovat vládu.
"Je velmi pozitivní..., že mantinely (zkrácení schodku) budou brány vážně. Myslím, že budou muset, už jenom vzhledem k vývoji v Evropě a problémům, které tady jsou," řekl Janota.
Konvergenční program počítá se snižování deficitu v roce 2011 na 4,8 procenta HDP, na 4,2 procenta v roce 2012 a na 3 procenta v roce 2013.
Sociální demokracie chce podpořit příjmy státu například zvýšením firemních daní na 21 procent nebo navýšením odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Ve výdajích příliš šetřit nechce a zcela odmítá transformaci důchodového systému, který se analytikům jeví jako jeden z největších strukturálních problémů.
ODS zatím detailní program ozdravení veřejných financí nepředložila, ale v minulosti se vyjadřovala spíše pro výraznější úspory, zatímco zvyšování daňové zátěže se brání.
"Je otázka, co to bude znamenat, jestli (sociální demokracie) zvýší přímé daně firmám. Co to bude znamenat pro konkurenceschopnost, export," řekl Janota.
Ministr financí dodal, že Řecko má před sebou "náročný úkol", pokud má snížit schodek veřejných financí o 4 procenta HDP, aby mohly Atény získat pomoc ze zahraničí. Zároveň uvedl, že řecké potíže zatím nijak nezkomplikovaly půjčky Česku.
"Nechtěl bych být v kůži řeckého ministra financí, to je prostě šílené."
(Reportérka: Jana Mlčochová; Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)