Bulharský ministr dnes jednal se svým ruským protějškem Sergejem Šmatkem a šéfem ruské státní společnosti Rosatom Sergejem Kirijenkem. Po schůzce pak na tiskové konferenci řekl, že podrobnosti financování budou dohodnuty v březnu.
Rosatom má pod kontrolou firmu Atomstrojexport, která má elektrárnu Belene postavit. Kirijenko řekl, že Rosatom je připraven jednak poskytnout půjčku na dostavbu, jednak se stát v projektu akcionářem.
Jaderná elektrárna Belene má mít kapacitu 2000 megawattů. Kirijenko řekl, že práce na projektu si v letošním a příštím roce vyžádají investici až 1,9 miliardy eur (asi 48,9 miliardy Kč).
Strategickým partnerem projektu Belene byla německá energetická společnost RWE, ta ale koncem loňského října oznámila, že projekt opouští, a to právě kvůli problémům s financováním. RWE měla v celém projektu podíl 49 procent.
O koupi 49 procent v rozestavěné elektrárně v minulosti usilovala mimo jiné i česká elektrárenská společnost ČEZ. V době, kdy RWE oznámila odchod z projektu, ale ČEZ o vstupu nepřemýšlel. Zároveň ale tehdy tvrdil, že by mohl mít zájem v budoucnu.
Bulharsko začalo elektrárnu Belene stavět v 80. letech minulého století s tehdejší sovětskou technologií. Po pádu komunismu před dvaceti lety ale stavbu zastavilo. V loňském roce byla výstavba obnovena, protože Evropská unie mezitím nařídila Sofii uzavřít jedinou bulharskou jadernou elektrárnu Kozloduj.