Plynárenský kolos tak rozšířil svůj cenový systém o spotový trh po třech dekádách, kdy ceny plynu odvíjel pouze od cen ropy na světových trzích. Ceny vázané na ropu však zůstanou pilířem v cenové politice Gazpromu.
"Spotový trh hraje určitou roli a my jsme tuto roli zahrnuli do kontraktů, aniž bychom měnili jejich zásadní principy," uvedl zdroj. Na spotovém trhu se komodity prodávají za hotové s okamžitou dodávkou.
Gazprom rozšířil cenový systém, aby se vypořádal s poklesem svého tržního podílu na kontinentu. Zprávu o nových dohodách s většinou velkých odběratelů z Evropy pravděpodobně přivítají akcionáři Gazpromu.
Analytici a investoři opakovaně kritizovali ruský gigant za nedostatečnou cenovou pružnost během loňského hospodářského poklesu, kdy Evropa začala ve velkém kupovat levnější zkapalněný plyn LNG. Tankery do Evropy přesměrovala slabší poptávka po LNG v USA i vyšší světová produkce této komodity. Gazpromu pak začal rychle klesat odběr z plynovodů.
Jednání o flexibilnějších nákupních kontraktech uzavřel s Gazpromem podle své dnešní zprávy i německý koncern E.ON. Ten patří mezi největší evropské odběratele ruského plynu, napsala agentura Reuters.