Ve třetím čtvrtletí ekonomika rostla tempem 8,25 procenta a vláda čekala, že ve čtvrtém čtvrtletí růst zrychlí na 15,35 procenta. I když se ekonomika vyvíjí lépe, než se čekalo, země podle analytiků výhled měnové politiky zatím asi měnit nebude.
Bez sezonního přepočtu se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 9,22 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali růst 6,8 procenta. Tchajwanská ekonomika tak v závěru loňského roku rostla nejrychleji za posledních pět let. Meziroční růst a růst přepočtený na celý rok jsou dva odlišné pojmy.
"Růst v prvním čtvrtletí bude zřejmě ještě silnější než ve čtvrtém čtvrtletí, bude to ale kvůli nízké srovnávací základně. V dalších čtvrtletích už bude hospodářský růst možná slabší, udrží se ale na velmi zdravé úrovni," uvedli analytici banky Barclays v Singapuru. Se zpřísněním měnové politiky ale prý nelze v brzké době počítat, protože Tchaj-wan bude chtít v první řadě vidět, jak si povede Evropa.
Tchaj-wan je silně závislý na exportu, především na vývozu elektroniky a dalších výrobků z odvětví vyspělých technologií. Podobně jako další země v Asii i Tchaj-wan těží z hospodářského oživení v Číně, kde ekonomika znovu roste asi desetiprocentním tempem. Tchaj-wanu ale pomáhá i zlepšení vztahů s Čínou po změně politické reprezentace.