...intervenovala na trhu během obchodování v Asii a nakupovala eura na úkor domácí měny.
Euro během pěti minut vyskočilo na 1,4681 švýcarského franku z úrovně 1,4635. Dva dealeři z evropských bank uvedli, že Švýcarská národní banka (SNB) zřejmě nakupovala eura na obchodní platformě EBS. Představitelé SNB se k události odmítli vyjádřit.
"Trh už od časného rána spekuloval, že by mohlo dojít k intervenci SNB, protože euro propadlo pod 1,4640 švýcarského franku, tedy úroveň, kde by podle hráčů na trhu mohla SNB zakročit," řekl nejmenovaný dealer z evropské banky.
Posílení eura vůči franku nicméně nebylo tak prudké jako při minulé intervenci SNB z 5.února, kdy jednotná měna vystřelila až na 1,4905 franku z úrovně okolo 1,4700.
Euro v 9:20 stálo na 1,4673 franku <EURCHF=>, silnější o 0,3 procenta proti závěru předchozí seance. Po údajné intervenci vystoupalo až na 1,4687.
Vůči americké měně euro rostlo o 0,6 procenta na 1,3680 dolaru <EUR=>, a vzdalovalo se tak devítiměsíčnímu minimu poblíž 1,3440 z minulého pátku.
Pro dolar bude tento týden klíčové hodnocení americké měnové politiky a stavu ekonomiky prezidentem centrální banky (Fed) Benem Bernankem ve finančních výborech Kongresu.
Prezidentka Federální rezervní banky v San Francisku Janet Yellenová řekla, že americká ekonomika stále potřebuje mimořádně nízké úrokové sazby, neboť inflace je "nežádoucím způsobem nízká". Někteří analytici očekávají, že Bernanke tento názor ve svých vystoupeních v příštích dnech zopakuje. [nFEDAHEAD]
Dealeři však uvedli, že i kdyby Bernanke zchladil vyhlídky na zvýšení sazeb, případné oslabení dolaru zřejmě bude mít krátkou životnost, neboť mnozí mají za to, že Fed přesto bude mezi prvními centrálními bankami, které začnou utahovat měnovou politiku.
"Jakkoli se představitelé Fedu snažili vyvrátit názor, že zvýšení diskontní sazby je utažením měnové politiky, tento krok přesto vyvolal dojem, že Fed zahájil ústup od uvolněné měnové politiky," řekl Tomohiro Nišida ze společnosti Chuo Mitsui Trust and Banking.