Krajský soud v Ostravě před měsícem zrušil část usnesení loňské valné hromady firmy, která rozhodla o převedení zisku na účet nerozděleného zisku z minulých let a nevyplacení dividend. ČTK podání odvolání proti rozhodnutí soudu potvrdil zástupce ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj. Sporem se nyní bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.
Podle ostravského soudu byly na valné hromadě porušeny formální náležitosti obchodního zákoníku a stanov firmy. Představenstvo mělo konkrétně zdůvodnit, proč navrhlo zisk nerozdělit. Rovněž mělo odpovídat na dotazy minoritních akcionářů na valné hromadě. Podle soudce Petra Hampla se zřejmě jednalo o průlomové rozhodnutí v českém obchodním právu, protože podobný verdikt ještě v minulosti nezazněl.
Firma ArcelorMittal Ostrava má mít v současné době na svých účtech nerozděleného zisku podle zástupce minoritních akcionářů Jiřího Psoty zhruba 40 miliard korun. Psota tvrdí, že téměř 25 miliard korun majoritní vlastník huti poskytl za mimořádně výhodných podmínek jako půjčky svým dalším společnostem ve skupině.
Minoritní akcionáři si již stěžovali na postup majoritního akcionáře, který podle nich poškozuje jejich zájmy, u českého premiéra, u Evropské komise v Bruselu nebo u Burzy cenných papírů v Lucembursku. Naposledy se obrátili se svou stížností k vedení newyorské burzy cenných papírů NYSE a americké komisi pro cenné papíry SEC.
ArcelorMittal Ostrava patří do ocelářské skupiny ArcelorMittal, kterou ovládá indický miliardář Lakshmi N. Mittal. Nedávno majoritní vlastník dokončil obchod s finanční skupinou PPF. Od ní získal téměř čtrnáctiprocentní akciový podíl ostravské hutní firmy za 6,8 miliardy korun. V současné době má proto podíl 96,4 procenta. Drobní akcionáři drží 3,6 procenta. Majoritní vlastník může proto díky získání podílu většího než 90 procent drobné akcionáře vytěsnit. Jeho mluvčí Arne Langner už Mladé frontě Dnes řekl, že o tom budou uvažovat.
Zástupce minoritních akcionářů Psota dnes v prohlášení uvedl, že jejich prioritou je další setrvání ve společnosti. "To však za předpokladu, že nám bude umožněno participovat na hospodářských výsledcích firmy ve stejné míře jako majoritnímu akcionáři, který na základě svého rozhodujícího vlivu ve firmě měl a má možnost nerozdělené zisky minulých libovolně využívat," uvedl Psota. Z možného průběhu vytěsnění mají podle něho malí akcionáři obavy.
V případě, že by je chtěl majoritní vlastník vytěsnit, budou požadovat cenu za akcii v rozmezí od 7000 do 10.000 korun. Pokud nebude jejich požadavek splněn, jsou připraveni se obrátit znovu na soud. Podle Psoty s cenou 4000 korun, kterou za jednu akcii dostala finanční skupina PPF, nesouhlasí. "To byl úplně jiný obchod," podotkl Psota. "Naše cena není nijak přemrštěná. Musíte si uvědomit, že ArcelorMittal Ostrava má na účtech nerozděleného zisku desítky miliard korun," dodal Psota.