Čína odmítá, že stojí za útokem hackerů proti Googlu

23.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 23. února (ČTK) - Čína se dnes ohradila proti novým zprávám, že stojí za nedávným útokem hackerů proti společnosti Google a dalším americkým firmám, které působí v Číně. Taková vyjádření jsou podle čínských představitelů nezodpovědná a nemají věrohodný základ. Čína útoky už několikrát odmítla, nyní se ale objevují další informace, k nimž došli američtí vyšetřovatelé. Mezitím se spekuluje, že Google se možná chystá na odchod z Číny, kde neuspěl proti konkurenci.

Mluvčí ministerstva zahraničí Ma Čao-sü řekl, že čínské zákony útoky hackerů zakazují. Vláda podle něj sáhne k takovým opatřením, aby tento fenomén zastavila. Ma odmítnul rovněž zprávu amerického listu The New York Times (NYT), který minulý týden napsal, že zmíněný útok hackerů má kořeny ve dvou prestižních čínských školách.

"Zprávy, podle nichž tyto útoky přišly z čínských škol, jsou neodůvodněné," řekl mluvčí na pravidelné tiskové konferenci. "Obvinění, že se v útocích angažovala čínská vláda, jsou nezodpovědná a mají skryté motivy," dodal mluvčí, jehož cituje agentura AP.

Google 12. ledna oznámil, že se spolu s dalšími americkými podniky stal obětí sofistikovaného digitálního útoku, který má s vysokou pravděpodobností původ na čínském území. Experti na počítačovou bezpečnost od té doby zdroj útoku zkoumají, donedávna ale stopy vedly jen k serverům umístěným na Tchaj-wanu.

Google bezprostředně po útoku pohrozil, že z Číny možná odejde. Útok hackerů byl pro Google zřejmě poslední kapkou, i když Google za oficiální důvod svého případného odchodu z Číny uvedl cenzuru. Na druhou stranu je ale pravda, že Google se v Číně nikdy neprosadil tak, jako v jiných zemích. Čínský trh internetového vyhledávání má totiž pevně pod kontrolou tamní technologický obr Baidu.

Google a další internetové firmy, které působí v Číně, musí s tamní vládou spolupracovat na cenzuře a blokovat všechny výsledky vyhledávání, které úřady považují za nežádoucí.

Lednové oznámení Googlu, že buď mu Čína dovolí poskytovat necenzurovaný obsah, anebo z čínského trhu raději odejde, vyvolalo obrovskou reakci takřka ve všech oficiálních médiích a respektovaných blozích. Objevily se i názory, že dny Googlu v Číně jsou možná sečteny, jak napsal například list New Straits Times a další periodika.

Na zvláštní postup Googlu v Číně upozorňuje i respektovaný web TechCrunch. "Náš zdroj nás informoval, že s konverzace, kterou vedl po chatu s kamarádem, který pracuje v kancelářích Google China v Šanghaji, vyplynulo, že všichni zaměstnanci Google China dostali nařízené volno," píše web. Podobnou zprávu ale v lednu přinesla také agentura Bloomberg. Zaměstnanci podle zdroje už nemají přístup ani k firemním počítačům.

I když Google oficiálně odmítá, že už se připravuje na odchod z Číny, TechCrunch s odkazem na své zdroje naznačuje pravý opak. "Řada lidí čeká, že Google.cn už dlouho v provozu nebude," píše web.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK