"Tempo pokroku zůstává mimořádné," uvedla mezivládní odborná organizace OSN. Její zpráva sledovala využití mobilních telefonů, pozemních telekomunikací i internetu ve 159 zemích světa. V rozšíření informačních technologií jsou podle ITU nejvyspělejší hlavně evropské státy, zatímco nejhůře je na tom subsaharská Afrika.
Zvýšilo se i využití internetu, ale pomalejším tempem. Odhaduje se, že internet loni ve světě používalo 1,7 miliardy lidí, což je proti roku 2002 nárůst o 11 procent.
V chudých zemích stále nemají přístup k internetu čtyři z pěti lidí. V samotné Číně je přitom třetina internetové populace rozvojového světa. Významným úkolem je podle ITU zajistit lidem přístup k širokopásmovému internetovému spojení. Tyto služby jsou rozvinuté hlavně ve vyspělém světě a v Číně.
Zpráva si všímá, že obecně se přístup na internet, k telefonu a dalším technologiím zlevňuje; ceny v minulém roce klesaly téměř v každé ze sledovaných zemí. Průměrný pokles byl 15procentní. V poměru k příjmům byly ceny loni nejnižší v Macau, Hongkongu a Singapuru, napsala agentura AP.