Hlavní index Nikkei 225 si odepsal 153,27 bodu a obchodní den uzavřel se ztrátou v rozsahu 1,48 procenta na hodnotě 10.198,83 bodu. Během dne ale ztrácel i dvě procenta. Širší index Topix oslabil o 1,3 procenta na 895,69 bodu.
Investoři ztráceli zájem především o akcie exportních firem, kterým data o poklesu důvěry v USA značně ublížila. Velcí japonští exportéři totiž vyvážejí především do USA. Navíc zde působí faktor silného kurzu jenu, což do budoucna může být příčina nižších zisků.
Oslabily také akcie největší světové automobilky Toyota, jejíž šéf dnes bude vypovídat před výborem americké Sněmovny reprezentantů o problémech s plynovým pedálem. Závada v USA pravděpodobně způsobila desítky smrtelných nehod a značně uškodila pověsti firmy. V úterý před americkými zákonodárci vypovídali už jiní zástupci Toyoty.
Na devizových trzích se dařilo udržet zisky dolaru i japonskému jenu, převážně ale jen díky tomu, že se investoři odklánějí od rizikovějších transakcí. S jejich likvidací je většinou spojen i růst těchto dvou měn. S oběma je totiž spojeno minimální úročení, takže obě tyto měny často slouží pro transakce takzvané carry trades. Ty se ve většině případů využívají ke spekulaci.
Pokles výnosů z amerických dluhopisů držel dolar vůči jenu v poměrně úzkém pásmu a blízko 90,20 JPY. Dolar si ale udržel dost vysoké zisky vůči jiným měnám a rovněž dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, není daleko od osmiměsíčního maxima, kde se ocitl minulý týden.
Euro k dolaru zpevnilo o 0,3 procenta na 1,3543 USD, a smazalo tak část ztráty 0,7 procenta, kterou utrpělo v úterý. Hranice podpory by podle analytiků teď měla být kolem 1,3480 USD, což je důležitá úroveň z hlediska technické analýzy.
Euro k jenu zpevnilo o 0,3 procenta na 122,18 JPY a k růstu mu částečně pomohly spekulace o nových investičních fondech v Japonsku. Díky nim se prý zvýší zájem o měny s vyšším úročením a celkově o aktiva na takzvaných mladých trzích.