ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v únoru vzrostla o 2,4 bodu

24.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. února (ČTK) - Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v únoru meziměsíčně opět zvýšila. Souhrnný ukazatel důvěry ve srovnání s lednem vzrostl o 2,4 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu a v obchodě. Zvýšila se i důvěra spotřebitelů, meziměsíčně o 1,7 bodu, uvedl dnes Český statistický úřad.

Ve srovnání s nízkou hodnotou v únoru 2009 je souhrnný indikátor důvěry vyšší o 17,1 bodu.

Indikátor spotřebitelské důvěry je ve srovnání s loňským únorem vyšší o 17,7 bodu. Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v únoru oproti minulému měsíci snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, klesl.

Indikátor důvěry podnikatelů se v únoru oproti lednu zvýšil o 2,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu a v obchodě, ve službách se nepatrně snížila a ve stavebnictví klesla. Ve srovnání s loňským únorem je důvěra podnikatelů o 17 bodů vyšší.

V průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti lednu nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se zlepšilo. Zásoby se podle mínění respondentů snížily. Pro příští tři měsíce se oproti lednu zlepšila očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti, očekávání zaměstnanosti nepatrně klesla.

Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou mezi podnikateli vyšší než v lednu. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně zvýšila o 5,7 bodu a oproti stejnému loňskému období je vyšší o 30,3 bodu.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v únoru oproti minulému měsíci mírně snížilo. Nízké hodnocení celkové poptávky se nezměnilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s lednem zpomalení vývoje stavební činnosti i zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,8 měsíce.

Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou ve stavebnictví stejná jako v lednu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně snížila o 4,5 bodu a je o 15,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v únoru ve srovnání s lednem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v únoru snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nepatrně vyšší než v lednu, pro příštích šest měsíců jsou stejná. Celkově se důvěra v obchodě zvýšila o 0,6 bodu a v meziročním srovnání je o 3,7 bodu nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v únoru ve srovnání s lednem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo také, její očekávání pro příští tři měsíce se snížila. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci nepatrně snížila (o 0,3 bodu) a v meziročním srovnání je o osm bodů vyšší.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK