Problémy s veřejnými financemi přitom podle ministra nezpůsobila samotná krize. "I kdyby krize nebyla, tak žádný ministr financí by nebyl schopen sestavit rozpočet s deficitem pod 100 miliard korun," uvedl na dnešním setkání s podnikateli ministr. Rozpočet pro letošní rok počítá s deficitem 162,7 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.
Relativně dobrý stav veřejných financí v předchozích letech byl podle Janoty výsledkem vysokého ekonomického růstu a obecně příznivých podmínek v ekonomice. Nyní ovšem bude třeba deficit rozpočtu snižovat, a to pomocí vyšších daní nebo pomocí úspor, uvedl ministr.
Návrhy takových kroků přitom Janota nastínil již ve vládou schváleném Konvergenčním programu. Navrhované úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu, hranici požadovanou Evropskou unií, v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.
Plán Řecka na snížení rozpočtového deficitu ze zhruba 13 procent HDP v loňském roce na tři procenta během tří let označil Janota za nesmysl. V případě Česka znamená snížení deficitu veřejných financí o jeden procentní bod zhruba 30 miliard korun.
Státní dluh ČR se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard korun.