"Kdyby Google neměl problémy s čínskou vládou, uspořádal by podobnou akci i v Číně," upozornil zdroj. Bližší informace vzhledem k citlivosti vztahů mezi Googlem a tamními úřady ale říci nechtěl. Mluvčí Googlu v Číně se k těmto informacím zatím nevyjádřila.
Google v lednu oznámil, že možná odejde z čínského trhu. Jako důvod uvedl nespokojenost s cenzurou a údajné útoky hackerů proti svým serverům. Google se v Číně nikdy neprosadil tak, jako v jiných zemích, a trh internetového vyhledání má v Číně pevně pod kontrolou tamní technologický obr Baidu.
Google a další internetové firmy, které působí v Číně, musí s tamní vládou spolupracovat na cenzuře a blokovat všechny výsledky vyhledávání, které úřady považují za nežádoucí.
Lednové oznámení Googlu, že buď mu Čína dovolí poskytovat necenzurovaný obsah, anebo z čínského trhu raději odejde, vyvolalo obrovskou reakci takřka ve všech oficiálních médiích a respektovaných blozích. Objevily se i názory, že dny Googlu v Číně jsou už možná sečteny, jak napsal například list New Straits Times a další periodika.
Na zvláštní postup Googlu v Číně upozorňuje i respektovaný web TechCrunch. Jeho zdroj hned po lednových událostech sdělil, že všichni zaměstnanci Google China dostali nařízené volno a nemají už ani přístup k firemním počítačům.
Google v Číně zaměstnává zhruba 700 lidí a někteří z nich podle jiných zdrojů od Googlu v obavách ze ztráty zaměstnání raději sami odcházejí. Část jich tak zřejmě míří právě ke konkurenční společnosti Baidu. Google k těmto informacím nic konkrétního nesdělil, ani nepotvrdil, zda zaměstnanci v jeho kancelářích v Šanghaji stále pracují, nebo ne.
I když Google oficiálně odmítá, že už se připravuje na odchod z Číny, TechCrunch s odkazem na své zdroje naznačuje pravý opak. "Řada lidí čeká, že Google.cn už dlouho v provozu nebude," napsal web.