Summitu se vedle premiérů visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, České republiky, Polska a Slovenska, účastní také zástupci Bulharska, Chorvatska, Srbska či Rumunska. Společně chtějí docílit dlouhodobé spolupráce v energetické oblasti, která přispěje k energetické bezpečnosti regionu.
"Chystám se dnes navrhnout takzvaný trojúhelník energetické bezpečnosti pro region," řekl před začátkem summitu maďarský premiér Gordon Bajnai. "Myslíme si, že Evropa by měla mít silnější plánování a kooperaci v energetické politice," dodal.
Jedním z hlavních bodů jednání je plánovaná stavba ropovodu Nabucco, který má přivést plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost evropských zemí na dodávkách z Ruska. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Nobuo Tanaka dnes označil plynovod Nabucco za účinnější způsob dodávek plynu do Evropy, než nabízí jeho hlavní konkurent South Stream. Ten má vést ruský plyn do Evropy přes Bulharsko, Řecko, Srbsko a Maďarsko.
Podle maďarského premiéra je důležité aby země, které se účastní dnešního summitu, vylepšily své možnosti skladování plynu a vzájemně propojily svou energetickou infrastrukturu. Chtějí tím předejít situacím, jako byla loňská plynová krize, kdy se kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávkách plynu ocitla řada zemí ve střední a východní Evropě bez této suroviny.
Premiér Fischer se před summitem setkal také s vyslancem USA pro energetiku Eurasie Richardem Morningstarem, s nímž jednal mimo jiné o rozvoji jaderné energetiky v Česku. V dubnu se v Česku na toto téma uskuteční schůzka zvláštních expertů, uvedl premiér.