ČSÚ: Stát od roku 1998 slíbil investorům pobídky za 531 mld. Kč

24.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. února (ČTK) - Stát od dubna 1998 do letošního ledna slíbil investorům ze zpracovatelského průmyslu pobídky v celkové výši bezmála 531 miliard Kč. Nejvíce investičních pobídek získaly firmy z Německa a Česka. Naproti tomu investoři od roku 1993 do konce loňského roku oznámili v ČR prostřednictvím agentury CzechInvest investice v předpokládané výši 665,3 miliardy Kč. Vyplývá to z publikace Podnikatelské prostředí a ekonomický růst ČR, kterou vydal Český statistický úřad, a ze statistik CzechInvestu.

Na Německo, které je tradičně největším investorem v ČR, připadly od roku 1998 pobídky v hodnotě 135,5 miliardy korun. U firem z České republiky činí slíbené pobídky 86,9 miliardy korun. Německo tak má na celkových investičních pobídkách podíl 25,5 procenta a ČR 16,4 procenta. Mezi další země s významným podílem patří Japonsko (11,3 procenta) a Nizozemsko (8,8 procenta).

Mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková dnes ČTK řekla, že od roku 1993 do závěru loňského roku investoři v Česku oznámili celkem 1356 investičních projektů v hodnotě 665,3 miliardy korun. Projekty by měly vytvořit 206.338 nových pracovních míst.

Investiční pobídky zahrnují slevu na dani z příjmů právnických osob, finanční podporu nových pracovním míst, školení a rekvalifikace. Jejich součástí je také poskytnutí pozemku vybaveného infrastrukturou za zvýhodněnou cenu a převod pozemku ve vlastnictví státu za zvýhodněnou cenu.

Investiční pobídky ve zpracovatelském průmyslu při rozhodování o umístění investice podle výzkumu poradenské společnosti KPMG ČR zásadně ovlivnily více než třetinu investorů. Bez dotací by se uskutečnilo 27 procent investic na zelené louce.

Bývalá Topolánkova vláda loni v lednu schválila novelu zákona o investičních pobídkách, která měla zrušit dotace do zpracovatelského průmyslu. Návrh počítal s budoucími příspěvky pouze na technologická centra a centra sdílených služeb. Návrh byl ale nakonec z jednání poslanecké sněmovny stažen.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK