Harmonizované indexy spotřebitelských cen se zveřejňují kvůli srovnání inflace v jednotlivých zemích unie. Slouží ale i k posouzení toho, jak se plní inflační kritérium pro vstup do eurozóny. Do ní Slovensko vstoupilo zatím jako poslední člen EU na začátku loňského roku.
V lednu meziročně nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku, a to o 6,8 procenta. Ceny ve zdravotnictví se zvýšily o 5,4 procenta, vzdělávání zdražilo o 4,9 procenta. Naopak nejvýrazněji klesly ceny nábytku a vybavení domácností, kde pokles činil 3,7 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje zlevnily o 3,5 procenta.
Ve srovnání s předchozím měsícem se v lednu nejvýrazněji zvýšily ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to o 2,6 procenta. Rekreace a kultura zdražila o 0,3 procenta, stejně jako různé zboží a služby. Ceny ve zdravotnictví a za poštovní služby se proti prosinci nezměnily.
Meziroční míra inflace podle národní metodiky podle dřívějších informací v lednu mírně zpomalila na 0,4 procenta. Rozdíl v hodnotách inflace podle národní a harmonizované metodiky je způsoben odlišným složením spotřebitelských košů. Inflace měřená metodikou EU nezahrnuje takzvané imputované nájemné, které obsahuje i platby majitelů nemovitostí do fondu oprav. Údaje o inflaci podle EU slovenští statistici zveřejňují od roku 2001.