"Podle našeho názoru lze dovozovat, že roční počet nově nařízených exekucí se v ČR začíná stabilizovat. Jednociferný nárůst lze přičítat hospodářské krizi a snaze zejména veřejných věřitelů (obce, města) intenzivněji vymáhat své pohledávky," uvedl vicepremiér komory Jiří Prošek. Podle informací Hospodářských novin jde v balíku o pohledávky Dopravního podniku hlavního města Prahy a naprostou většinu z nich vymáhá exekutorský úřad Juraje Podkonického, někdejšího šéfa tuzemské exekutorské komory.
V roce 2010 by mělo být podle Proška nařízeno ještě asi 150.000 exekucí pro staré pohledávky stejného věřitele, které ovlivní letošní statistiku. Vzhledem k tomu očekává komora , že celkový počet exekucí v roce 2010 bude zhruba srovnatelný s rokem 2009, tedy zhruba na úrovni čtvrt milionu nově nařízených exekucí. To prý při odhlédnutí k uvedenému balíku starých pohledávek znamená nárůst o zhruba pět procent.
Předloni bylo nařízeno v tuzemsku 554.000 exekucí, o rok dříve 428.000. Vedle toho bylo podle komory loni nařízeno i více než 300.000 soudních výkonů rozhodnutí, tedy "exekucí“ prováděných soudem. "Exekuce se stávají trendem, běžným řešením platební neschopnosti či neochoty dlužníka platit své dluhy," upozornila komora. Od roku 2001 do současnosti bylo prý nařízeno více než 2,5 milionu exekucí.
Počet exekucí evidovaných v Centrální evidenci exekucí přesáhl před několika dny poprvé v historii jeden milion. Rovnítko se ale mezi počtem dlužníků a počtem exekucí dát nedá. Obecně totiž platí, že přibývá vícečetných exekucí. V průměru prochází exekucí zhruba čtyři až pět procent obyvatel Česka.
Dlužníci jsou podle komory nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. Za zhruba třetinou nařízených exekucí v Česku stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.