V Hannoveru začal veletrh CeBit, pořadatelé obhajují jeho význam -------------------- --------------------

02.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hannover/Berlín 2. března (zpravodaj ČTK) - Tradiční procházkou po expozicích dnes otevřela německá kancléřka Angela Merkelová 25. ročník mezinárodního veletrhu CeBit. Navzdory klesajícímu počtu vystavovatelů i návštěvníků jsou jeho pořadatelé přesvědčeni, že si stále zaslouží nálepku nejdůležitější a největší přehlídky výpočetní a telekomunikační techniky na světě.

Letos přijelo své novinky do Hannoveru představit přes 4150 firem a organizací, což je zhruba o 150 méně než loni a nejméně za posledních 20 let. Odborníci očekávají, že se nezopakuje ani loňská návštěvnost necelých 400.000 lidí, už jen proto, že tento rok je veletrh o den kratší a končí již v sobotu.

Německá média před začátkem CeBitu prorokovala, že jeho éra se blíží ke konci a letošek může být rozhodující pro jeho budoucnost. S tím ale nesouhlasí šéf hannoverského veletrhu Ernst Raue. "O žádném jiném veletrhu se v médiích tolik nemluví. Žádný jiný nemá takovou hospodářsko- politickou relevanci jako CeBit," obhajoval konání přehlídky, která musí o zájem soupeřit s podobně orientovanými veletrhy v Las Vegas, Barceloně nebo Berlíně.

Podle Rauea je přítomnost více než 4000 vystavovatelů v době hospodářské krize výborným výsledkem a očekává, že letos se v Hannoveru připraví obchody ve výši 7,5 až deseti miliard eur (194 až 258 miliard Kč). O významu přehlídky podle organizátorů svědčí i to, že se letos přihlásilo na 300 nováčků, včetně internetových gigantů jako Google a Amazon, a vrátila se asi stovka vystavovatelů, kteří loni chyběli.

K tradičním účastníkům patří společnost Microsoft, jejíž letošní expozice za zaměřuje na využití moderních technologií ve vzdělávání. Na 150 metrech čtverečních postavuje i digitální školní třídu budoucnosti. Na dorost se soustředí také jihokorejský výrobce mobilních telefonů a počítačů Samsung, který představuje speciální laptop pro děti od šesti do 13 let s programy přizpůsobenými pro potřeby nejmladších uživatelů.

Vedle vzdělávání se letošní CeBit tematicky zaměřuje na nové 3D a ekologicky šetrné IT technologie, hudbu nebo takzvaný cloud computing, který umožňuje spouštění počítačových aplikací nebo ukládání dat přímo na internetu. Za budoucnost IT branže považuje tuto službu například šéf německého Microsoftu Achim Berg. "Cloud computing změní svět podobně jako kdysi zavedení osobních počítačů," tvrdí.

Microsoft ji nabízí od loňského roku ve své platformě Windows Azure a bude součástí i kancelářského balíčku Office 2010, který se chystá uvést na trh v létě. Podle Berga umožní mimo jiné přes internet výměnu dokumentů a společnou práci na nich. "Office 2010 je plně integrován do cloudu," slibuje Berg. Po síti chce Microsoft podle něj jednotlivé součásti balíčku nabízet také zdarma.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK