...historickém minimu 0,50 procenta a nezměnila ani rozhodnutí z minulého měsíce, kdy zastavila program nákupů aktiv na konečném objemu 200 miliard liber.
Rozhodnutí o sazbách očekávalo všech 65 analytiků oslovených Reuters na konci února. Medián odpovědí dále ukázal, že Bank of England (BoE) podrží sazby na rekordně nízké úrovni nejméně do čtvrtého kvartálu, kdy přistoupí k mírnému utažení měnové politiky.
Všichni oslovení analytici až na jedinou výjimku také předpověděli, že banka nerozšíří svůj program nákupů vládních dluhopisů, takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky (QE), z konečných 200 miliard liber. A to i přes upozornění centrálních bankéřů, že v případě zhoršení ekonomické situace jsou připraveni nákupy aktiv obnovit.
Banka nakupovala aktiva nově natištěnými penězi od loňského března ve snaze podpořit ekonomiku zasaženou nejdelší recesí od druhé světové války. Tvůrci měnové politiky považují program za úspěch a uvádějí, že bez něj by recese byla mnohem hlubší.
Zpřesněné údaje minulý týden ukázaly, že britská ekonomika ve čtvrtém kvartále přidala 0,3 procenta, a vymanila se tak z recese trvající šest kvartálů v řadě.
BoE naposledy pohnula sazbami přesně před rokem, kdy je srazila o 50 bazických bodů, a hlavní sazba se tak ocitla na nejnižší úrovni v historii banky, datované od roku 1694.