VERZE 2-PRŮZKUM-Koruna zřejmě za 3 měsíce zpevní na 25,60 za euro

05.03.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Koruna podle analytiků za 3 měsíce zpevní na 25,6 za euro...

...

* V minulém průzkumu se čekal kurs 25,7 za euro

* Zlotý posílí na 3,90 za euro (minule 3,98)

* Forint oslabí na 271,0 za euro (minule 271,5)

(přidává podrobnosti, komentáře)

BUDAPEŠŤ, 5.března (Reuters) - Koruna a zlotý zřejmě v příštích měsících posílí s podporou pokračujícího ekonomického oživení v regionu, zatímco forint by mohl lehce oslabit kvůli nejistotě před dubnovými volbami v Maďarsku, ukázal v pátek průzkum Reuters.

Medián předpovědí 22 analytiků ukázal, že koruna zřejmě během příštích tří měsíců zpevní na 26,6 za euro <EURCZK=>. To znamená nepatrné zlepšení proti odhadu 26,7 za euro z únorového průzkumu.

Analytici dále očekávají, že zlotý si polepší na 3,90 za euro <EURPLN=>, zatímco dříve předpovídali kurs 3,98 za euro.

Další posílení by mohlo podle analytiků přijít ve druhém pololetí, kdy měny získají impuls v podobě očekávaného zvyšování úrokových sazeb českou i polskou centrální bankou.

Analytici podle průzkumu odhadují, že česká měna během šesti měsíců zpevní proti pátečnímu kursu o 2,1 procenta na 25,25 za euro a za 12 měsíců dále posílí na 25,0 za euro.

Zlotý by se měl za půl roku obchodovat za 3,85 za euro a po roce za 3,75 ve srovnání s nynějším kursem 3,88 za euro.

"Celkový pohled na region zůstává pozitivní," uvedl analytik Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali PPF Asset Management. "Za předpokladu, že se vyřeší záležitosti jako Řecko, by měly středoevropské měny dále posilovat ve druhé polovině roku."

Naopak forint <EURHUF=> by měl oslabit na 271,0 za euro, i když se odhad mírně vylepšil proti 271,5 za euro v únoru. Později by se ale měl vrátit na vzestupnou trajektorii, jakmile nová vláda vzešlá z dubnových voleb oznámí, zda hodlá držet rozpočtovou disciplínu.

Během 12 měsíců by tak maďarská měna mohla mírně zpevnit na 265,3 za euro z nynějších 266,6 za euro.

Maďarsko a Rumunsko mají výrazně vyšší úrokové sazby než Česko a Polsko a cyklus uvolňování měnové politiky zřejmě ještě neukončily.

ZRANITELNÉ VŮČI ŘECKU, SLABOSTI EURA

Regionální měny nicméně zůstávají zranitelné kvůli nejistotě kolem stavu veřejných financí některých zemí eurozóny a možnému posílení dolaru vůči euru <EUR=>.

V posledních měsících nicméně regionální měny prokázaly dostatek odolnosti a měly by si udržet posilující trend, pokud se nezvýší globální averze k riziku nebo hlavní exportní trhy v západní Evropě neupadnou znovu do recese, uvedli analytici.

Od začátku letošního roku už koruna posílila k euru o 2 procenta, zlotý o více než 5 procent a rumunský leu téměř o 4 procenta.

"I když si držíme negativní pohled na české dluhopisy, očekáváme, že výsledek voleb bude ku prospěchu fiskální konsolidace v obou případech - jak při zvýšení daní, tak i seškrtání výdajů," uvedl analytik Jaromír Šindel ze Citigroup.

Šindel soudí, že zájem o české dluhopisy ve druhém pololetí poleví s tím, jak Evropská centrální banka začne postupně stahovat přebytečnou likviditu, kterou napumpovala na finanční trhy ve snaze omezit dopady finanční krize. To by mohlo být pro korunu částečně negativní.

"Zvýšení hlavní měnověpolitické sazby ale může vést k tomu, že (česká) měna obnoví trend postupného posilování... Věříme, že koruna je poblíž trendu a tlaky jsou vyvážené."

Obdobný průzkum tento týden ukázal, že analytici očekávají slabší kurs eura vůči dolaru kvůli obavám, že by i další státy mohly zakusit potíže s financováním, jaké má v současnosti Řecko. [ID:nLDE62124W]

Analytici předpokládají, že problémy s fiskální konsolidací a financováním dluhu mohou oddálit přistoupení států střední a východní Evropy k měnové unii.

Regionální měny však už nejsou tak citlivé na vzestup dolaru, jako byly po vypuknutí finanční krize, ačkoli jsou stále životně závislé na tom, jak se bude dařit ekonomice eurozóny kvůli odbytu pro jejich exportéry.

PRO PODROBNÉ VÝSLEDKY PRŮZKUMU KLIKNĚTE NA <CEEFXPOLL01>

PRŮZKUM NA HLAVNÍ SVĚTOVÉ MĚNY NA [ID:nLDE6220IT]

PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE ANALYTIKŮ KLIKNĚTE NA [ID:nLDE623102]

(Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Jan Schmidt)

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK