Zhruba 78 procent internetových uživatelů míní, že jim internet dal větší svobodu. Devět lidí z deseti pak říká, že je síť dobrým prostředkem ke vzdělávání.
Některé země, například Finsko a Estonsko, již rozhodly, že přístup na web patří mezi práva jejich občanů. Všeobecný přístup na síť podporují také mezinárodní organizace včetně OSN.
Respondenti ve Spojených státech byli nad průměrem v přesvědčení, že je web zdrojem větší svobody. Také se na internetu otevřeněji než ostatní vyjadřovali o svých názorech. Jiní se o tom ale zmiňovali s obavami.
V Japonsku se zhruba 65 procent dotázaných svěřilo, že své názory nemůžou vyjádřit na internetu s pocitem bezpečí. Tento názor se objevil také v Jižní Koreji, Francii, Německu a Číně.
Otázka internetové svobody se dostala do popředí nedávno, když světově nejužívanější vyhledávač Google oznámil, že z Číny odejde. Americký gigant je ochoten opustit největší internetový trh na světě na protest proti zásahům cenzorů.
Z 27.000 dotázaných více než polovina odsouhlasila, že internet by neměl nikde na světě podléhat regulaci na jakékoli úrovni státní správy. Průzkum pro BBC vypracovala agentura GlobeScan, napsaly BBC a Reuters.