OPRAVA-DATA V KOSTCE 3-Prům.výroba v lednu nad odhady; ceny v únoru stagnovaly

09.03.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(opravuje vývoj ve stavebnictví na -25,6 pct, ne -5,6...

...pct)

PRAHA, 9.března (Reuters) - Průmyslová výroba v lednu meziročně vzrostla o 5,3 procenta po prosincovém zvýšení o 1,8 procenta, oznámil v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Produkce tak stoupla druhý měsíc v řadě po více než roce poklesů, dodal úřad. Analytici oslovení Reuters čekali růst výkonnosti průmyslového sektoru o 2,5 procenta <CZ/ECON04>.

Index spotřebitelských cen (CPI) v únoru meziměsíčně stagnoval po lednovém růstu o 1,2 procenta, uvedl dále úřad. Trh čekal zvýšení o 0,2 procenta.

Meziroční inflace zpomalila na 0,6 procenta z lednových 0,7 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>, zatímco analytici čekali růst cen o 0,8 procenta.

Centrální banka předpovídala v poslední únorové prognóze únorovou inflaci na 0,9 procenta.

Další data ČSÚ ukázala, že průměrná reálná měsíční mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 4,8 procenta po růstu o revidovaných 4,6 procenta ve třetím čtvrtletí.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ PRŮMYSLOVÁ VÝROBA 01/10 12/09 01/09 meziroční změna v pct +5,3 +1,8 -22,0 STAVEBNÍ VÝROBA meziroční změna v pct -25,6 +3,5 -11,3

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB9517] CPI 02/10 01/10 02/09 meziměsíční změna v pct +0,0 +1,2 +0,1 meziroční změna v pct +0,6 +0,7 +2,0

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB9518] PRŮMĚRNÁ MZDA Q4/09 Q3/09 Q4/08 2009 2008 reálná změna(pct)+4,8 +4,6 +3,2 +3,0 +1,9 nominální změna +5,2 +4,7 +8,1 +4,0 +8,3 celkem (Kč) 25.752 23.319 24.484 23.598 22.691

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB9516]

NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíčně stoupla průmyslová výroba po sezonním očištění včetně pracovních dní o 3,0 procenta. * Letošní leden měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc v loňském roce. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní se průmyslová výroba zvýšila o 8,0 procenta. * Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 8,1 procenta a jejich podíl na celkových tržbách v sektoru činil 47,7 procenta. * Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu klesl proti lednu 2009 o 13,1 procenta. * Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 3,7 procenta, zahraniční zakázky byly silnější o 6,8 procenta. * Stavební výroba v lednu meziročně klesla o 25,6 procenta po růstu o 3,5 procenta za prosinec.

INFLACE A MZDY * Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen ovlivnil především růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, jejž kompenzoval pokles v oddílech doprava, odívání a obuv. * Průměrná nominální mzda meziročně vzrostla po očištění o sezonní vlivy o 5,2 procenta. * V podnikatelské sféře vzrostly mzdy reálně o 4,8 procenta a ve státním a neziskovém sektoru platy reálně stouply o 4,1 procenta.

KOMENTÁŘE

ERIK GEUSS, NÁMĚSTEK MINISTRA PRŮMYSLU A OBCHODU

"Pozitivní zprávou pro český průmysl je fakt, že po čtrnácti měsících poklesu se potvrdil obrat z prosince a i v lednu jsme zaznamenali růst. Pozitivní vývoj naznačuje i zlepšující se podnikatelská nálada v České republice i v celé eurozóně.

"Přes pozitivní obrat ve vývoji průmyslové výroby musíme být na přehnaná očekávání opatrní. Například prodej automobilů v lednu ovlivnilo ukončení šrotovného v Německu. Meziroční pokles dosáhl na tomto trhu, pro české výrobce klíčovém, 4,3 procenta. Na druhé straně se v lednu 2010 napříč Evropou podařilo prodat výrazně více nových aut než ve stejném období v loňském roce."

PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB

"Spotřebitelské ceny se v únoru v průměru nepohnuly. Únorová inflace dopadla podstatně lépe, než se očekávalo. Jen mírně zdražily potraviny a zájezdy, zatímco spotřební zboží zamířilo s cenami dolů. Ukazuje se, že slabá poptávka spotřebitelů nutí obchodníky zlevňovat a nedává jim příliš prostoru ani pro sezonní zvyšování cen potravin.

"V inflaci se zatím ještě příliš neprojevuje zvýšení spotřebních daní, takže je uvidíme až v dalších měsících. Celkově zůstává česká inflace velmi nízká, a nenutí proto centrální banku uvažovat o vyšších úrokových sazbách v nejbližším půlroce.

"Průmysl příjemně překvapil. Podle očekávání se vrátil do černých čísel, a to především díky automobilkám. Čísla za průmysl jsou rozhodně po předchozí dlouhé vlně špatných zpráv příjemnou vzpruhou. Stále je však třeba pamatovat, že se výsledky počítají z velmi nízkých základů začátku loňského roku, kdy se výroba propadala o více než 20 procent.

"Další měsíce přinesou pokračující růst průmyslu, avšak rizikem i nadále zůstává zahraniční poptávka. Průmysl opustil svoji loňskou roli brzdy ekonomiky a vrací se do pozice tahouna českého hospodářství.

"Růst průměrné mzdy v závěru roku přidal na tempu, a to především díky propouštění a bonusům. I když reálně i nominálně vypadá nárůst mezd v roce recese jako vysoký, netřeba jej přeceňovat.

"Velkou roli sehrávalo propouštění zaměstnanců s nízkými mzdami, což vychýlilo průměr vzhůru. Svoji nemalou roli sehrálo i přidávání zaměstnancům ve veřejném sektoru. Ti si loni polepšili více než lidé pracující v podnikatelském sektoru. Růst průměrné mzdy rozhodně nevede k podpoře spotřeby či přímo k inflačním tlakům v ekonomice."

MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK

"Již včera zveřejněné údaje z vývoje zahraničního obchodu a zakázek naznačily, že průmysl v lednu pokračoval ve stabilizaci či mírném oživení. Růst exportu v lednu byl téměř dvakrát vyšší, než se odhadovalo, a přibližně dvakrát vyšší je i nárůst průmyslové výroby. Začátek roku tedy nevypadá zle, zejména když si uvědomíme, že vyprchává efekt šrotovného.

"Pro tento rok nadále počítáme s mírným růstem průmyslové výroby kolem dvou procent, i když začátek roku vypadá lehce optimističtěji. Úroveň průmyslové produkce je stále velmi nízká. Na úroveň produkce z let 2007 - 2008 se, pokud vše dobře půjde, vrátí česká ekonomika pravděpodobně až kolem roku 2013.

"Inflace není a tento rok pravděpodobně nebude problémem. Nad inflační cíl se vrátí až koncem tohoto roku, přičemž nebýt administrativních změn, na které by měnová politika neměla reagovat, tak by se letos na inflační cíl pravděpodobně nevrátila."

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Únorová inflace skončila 0,2 procentního bodu pod naším i tržním očekáváním. Dle očekávání mírně rostly pohonné hmoty a potraviny, zajímavý byl ovšem další pokles korigované inflace. Meziročně je tato důležitá část inflace hluboko v záporných hodnotách, když se její meziroční pokles oproti lednu zvýraznil z 0,5 procenta na 0,7 procenta.

"Celkově by se inflace měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat směrem k inflačnímu cíli ve výši 2 procent. Vzestup inflace by měl být velmi umírněný, slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní. Inflační tlaky nelze očekávat ani z titulu dovozních cen (pouze dovozní ceny energií se budou nacházet letos v kladných číslech).

"Pozorovaný růst jednotkových mzdových nákladů by měl být také dočasný. Celkově letos očekáváme inflaci okolo 1,5 procenta, v roce 2011 pak 1,9 procenta. Inflační cíl ČNB ve výši 2,0 procenta by tak v ohrožení být neměl.

"Z pohledu centrální banky jsou dnešní inflační data rozhodně příznivou zprávou (ČNB očekávala +0,9 procenta meziročně). Domníváme se, že klíčová úroková sazba ČNB je na svém dně a zůstane na úrovni 1,00 procenta i během první poloviny letošního roku. Normalizace sazeb k neutrálním úrovním by měla začít ve 3.kvartálu 2010, na konci letošního roku očekáváme klíčovou sazbu ČNB ve výši 1,50 procenta."

REAKCE TRHU

Koruna <EURCZK=> v 9:34 mírně posilovala na 25,615 za euro proti pondělnímu závěru 25,630, respektive úrovni 25,635 krátce před zveřejněním dat.

ODKAZY

Podrobná zpráva o vývoji průmyslu, stavebnictví, inflaci a mzdách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK