O Anwil má podle Parkietu zájem i jistý americký investiční fond.
Výrobce hnojiv Pulawy již koncem ledna oznámil, že Orlenu podaly nabídku na koupi skoro 85 procent akcií Anwilu. Achema loni na podzim v Polsku chtěla koupit několik chemických závodů, které stát nabízel v prodeji v rámci privatizace.
Orlen původně předpokládal, že investora, s nímž bude jednat o prodeji Anwilu, vybere koncem února. Termín ale posunul. "Společnost, s níž budeme vyjednávat, vybereme v březnu," uvedl finanční ředitel PKN Slawomir Jendrzejczyk. Před několika dny řekl, že výška nabídky, s níž se na Orlen obrátili zájemci o Anwil, "neodpovídá očekávání" rafinérské společnosti. Na tuto jeho poznámku podle Parkietu již možní investoři zareagovali a nejméně jeden z nich již svoji dřívější cenovou nabídku zvýšil.
Argumentem pro zvýšení ceny Anwilu mohou být jeho poměrně dobré loňské výsledky. I přes to, že loňský rok nebyl pro chemickou branži jednoduchý, dosáhla společnost podle údajů Parkietu hrubý provozní zisk ve výši 340 milionů až 360 milionů zlotých. O rok dříve to bylo 400 milionů zlotých. Na druhou stranu ale budoucí majitel Anwilu bude muset počítat s výraznými ekologickými investicemi, které by mohly dosáhnout až několika stovek milionů zlotých.
Spolana se stala součástí Anwilu v roce 2006, kdy ji své sesterské firmě prodal Unipetrol. Neratovická chemička je jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu, látky, která se dále využívá v textilním a plastikářském průmyslu.