SOUHRN-Průmysl regionu v lednu předčil odhady; výhled nejistý

09.03.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Česká průmyslová výroba v lednu +5,3 pct, trh čekal 2,5...

...pct

* Slovenská prům.výroba v lednu +19,3 pct, trh čekal 14 pct

* Maďarská prům.výroba v lednu +3,4 pct, trh čekal 0,2 pct

Michael Winfrey

PRAHA, 9.března (Reuters) - Průmyslová výroba v exportně orientované východní Evropě v lednu vzrostla vysoko nad odhady trhu a podle ekonomů údaje ukazují, že zotavení zapouští kořeny, ačkoli výhled bude zřejmě nevyrovnaný.

Rok poté, co globální finanční krize srazila průmysl v Česku, Maďarsku a na Slovensku dvojcifernou měrou, podniky zaznamenávají oživení objednávek na klíčových trzích eurozóny. Předpokládají však, že cesta bude trnitá.

Průmyslová výroba v Česku v lednu vzrostla o 5,3 procenta, zatímco analytici očekávali zvýšení jen o 2,5 procenta. Maďarská produkce stoupla o 3,4 procenta, a rovněž tak překvapila analytiky, kteří nečekali téměř žádný růst. [ID:nLDE6280DF]

Průmysl na Slovensku meziročně vyskočil o 19,3 procenta oproti očekávaném růstu o 14 procent, podpořen extrémně nízkou srovnávací základnou ze stejného období před rokem, kdy se tamní výroba propadla více než o čtvrtinu.

Údajům o výrobě minulý týden předcházela data o průmyslové aktivitě PMI, jež ukázala, že nákupní manažeři ve zpracovatelských podnicích v únoru nakupovali nejrychleji za dva roky, aby se vyrovnali s nárůstem nových objednávek.

Podle ekonomů jsou údaje pozitivním signálem, že rostoucí poptávka v eurozóně v prvním čtvrtletí podpoří výrobu ve východní Evropě. Mají však také za to, že tato tažná síla zhruba v polovině roku poleví.

"Obecně vzato je to v souladu s tím, co ukázalo PMI, tedy že zotavení vývozu v prvním čtvrtletí nabralo na tempu. Takže to je dobrá zpráva," řekla Raffaella Tenconi, hlavní ekonomka ze společnosti Wood & Co.

"Ale to opravdu nemění můj názor, že toto momentum ve druhém kvartálu zpomalí kvůli sestupnému trendu německých očekávání z poslední doby."

Zotavení je patrné také v jiných rozvíjejících se zemích EU.

Lotyšsko v pondělí vykázalo růst průmyslové výroby poprvé za dva roky. Spotřebitelské ceny však meziročně klesly o rekordních 4,2 procenta po razantních škrtech ve veřejných výdajích, jejichž cílem je udržet zafixovaný kurs domácí měny navzdory loňskému propadu ekonomiky o 18 procent. [ID:nLDE6271PN]

UTLUMENÁ POPTÁVKA V EUROZÓNĚ

Na rozdíl od Polska, kde ekonomiku pohání silný domácí trh s 38 miliony obyvatel, ve třech menších a silně průmyslových středoevropských zemích včetně Česka tvoří vývoz přinejmenším dvě třetiny hrubého domácího produktu (HDP).

Po loňském smrštění HDP o 4,2 procenta v Česku a o 2,6 procenta na Slovensku letos Praha čeká růst o 1,3 procenta a Bratislava předpokládá expanzi o 2,8 procenta.

Maďarská ekonomika se loni propadla o 6,3 procenta a tamní vláda očekává, že letos odepíše dalších o 0,2 procenta. Někteří analytici však naznačují, že to je možná mírně pesimistické.

Ekonomové ovšem také varují, že očekávaný pokles produkce bude během roku brzdit celkový růst ekonomiky.

"Vzhledem k vratké povaze oživení na našich hlavních vývozních trzích je výhled pro výrobu stále nejistý," uvedl Gyorgy Barta ze CIB v Budapešti.

Hlavními překážkami do budoucna jsou konec podpůrných opatření typu německého šrotovného, zastaveného loni, obecně utlumená poptávka v eurozóně, neochota bank půjčovat firmám a spotřebitelům a pokračující růst nezaměstnanosti v celé Evropě.

Tyto obavy dokládá údaj o lednovém poklesu stavební výroby v Česku o 25,6 procenta. Spotřebitelské ceny také ukázaly na stagnaci poptávky, když se meziměsíčně nezměnily a jejich meziroční růst zpomalil na 0,6 procenta, a setrval tak výrazně pod cílem centrální banky. [ID:nMUL940319]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK