Vývoz z Číny v únoru vyskočil o 45,7 procenta

10.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 10. března (ČTK) - Vývoz z Číny v únoru vyskočil meziročně o 45,7 procenta, a tempo růstu tak výrazně zrychlilo z lednových 21 procent. V únoru však stoupl i dovoz, a to o 44,7 procenta po lednovém rekordním zvýšení o 85,5 procenta. Přebytek zahraničního obchodu země činil 7,6 miliardy USD (asi 143,1 miliardy Kč). Zpráva je další známkou toho, že globální ekonomika i Čína oživují.

Výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali přebytek až osm miliard USD. Vývoz měl podle jejich odhadů stoupnout o 38,7 procenta a dovoz o 39,7 procenta. V lednu činil přebytek zahraničního obchodu 14,2 miliardy USD.

Loni v únoru byl zahraniční obchod velmi slabý kvůli globální ekonomické recesi, která výrazně omezila poptávku ze zahraničí. Vysoký růst zaznamenala země i navzdory oslavám lunárního nového roku, kdy mnoho podniků zůstalo zavřených.

Podle některých analytiků by díky oživení vývozu mohla vláda umožnit domácí měně jüan další růst. Kurz domácí měny vůči dolaru dlouhodobě kritizují Spojené státy i další obchodní partneři Číny, protože podle nich je jüan podhodnocený, což poskytuje čínským vývozcům nepoctivou výhodu. Peking drží kurz vůči dolaru beze změny již 18 měsíců.

Tempo růstu čínské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zrychlilo na 10,9 procenta za podpory stimulačních úvěrů vlády a bankovních úvěrů. Vysoký růst zvýšil i poptávku po dovozu železné rudy a dalších surovin využívaných při stavebních projektech podporovaných vládou.

Za leden a únor celkový přebytek zahraničního obchodu činil 21,8 miliardy USD. Aktivní saldo obchodu se Spojenými státy kleslo o 27 procent na 20,9 miliardy USD. Přebytek se zeměmi Evropské unie, které jsou největším obchodním partnerem, stoupl o 34 procent na 22,3 miliardy USD.

Přebytek obchodu s největšími obchodními partnery je vyšší než celkový, protože země má naopak deficit se zeměmi, odkud dováží suroviny. Patří mezi ně Austrálie, Brazílie či Tchaj-wan, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK