Německo a Francie se přou o zákaz spekulací se státními dluhy

10.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel/Berlín/Paříž 10. března (zpravodaj ČTK) - Francie a Německo se přou o zákaz spekulací se státními dluhy. Německo by chtělo obecně zakázat prodej takzvaných CDS (Credit Default Swaps) spojených s dluhy některých států, tedy kontraktů mezi dvěma investory, podle nichž se jedna ze stran zavazuje druhé vyrovnat ztráty, které by vznikly například bankrotem země, v současnosti zejména Řecka. Francie chce dát pro změnu finančním regulátorům pravomoc podobné obchody rušit.

V hledáčku evropských politiků jsou zejména takzvané Naked CDS, kdy například investiční banka či hedgeový fond drží CDS, aniž by vlastnila dluhopisy jednotlivé země na jejíž krach v podstatě sází. "Berlín chce zároveň zvýšit transparentnost obchodů s CDS prosazením registrace jednotlivých obchodů," píše dnešní vydání deníku Financial Times.

Spekulativní obchody dostaly v posledních měsících pod tlak především euro a členské státy eurozóny. Evropská společná měna oslabuje především kvůli vývoji v Řecku, které se ocitlo ve vážných problémech kvůli velkým dluhům a vyvolává obavy o stabilitu celé eurozóny.

Evropští politici sice v uplynulých dnech přišli s myšlenkou vzniku měnového fondu pro země, které vyměnily národní měny za euro, ale ta se pomalu vytrácí na úkor snahy regulovat nebo zakázat obchody s CDS. Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová označila vznik měnového fondu, jehož pravomoci by byly srovnatelné s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), za zajímavý, ale podle ní není v nejbližší budoucnosti prioritou. "Mezinárodní měnový fond trvalo vybudovat celkem 40 let," cituje ministryni francouzský deník Le Monde.

Proti myšlenkám na vznik evropského měnového fondu se navíc zvedá opozice i v Německu. Nesouhlasí s ní celá řada politiků vládnoucí CDU/CSU, jejíž členkou je i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle německého zástupce v Evropské centrální bance a zároveň šéfa německé centrální banky Axela Webera diskuse o měnovém fondu, jenž by mohl pomoci státům, které se dostaly do existenčních problémů, nejsou nijak užitečné. Státy jako Řecko by se podle něj měly soustředit především na "osekávání" veřejných výdajů.

Německý týdeník Der Spiegel sice uvádí, že vznik evropského měnového fondu na své pondělní schůzce odsouhlasí ministři hospodářství a financí eurozóny, takzvaná euroskupina, ale podle internetového serveru Eurointelligence to není příliš pravděpodobné. "Upřímně tomu moc nevěříme. Zpráva (v Der Spiegel) je extrémně vágní a říká, že ministři chtějí přijmout jakousi základní deklaraci, aniž by uváděla detailnější postup, jak to chtějí udělat," uvádí Eurointelligence, jehož základ tvoří komentátoři Financial Times.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK