Opatření se týká přibližně 66 234 cizinců z tzv. třetích zemí, kteří v České republice už pracují, i nových žadatelů.
Prodlužovat povolení k zaměstnání by se měla pouze těm cizincům, jejichž pracovní místa jsou jen těžko obsaditelná občany České republiky nebo EU/EHP a Švýcarska. Úřady práce by na základě doporučení měly upřednostňovat umisťování uvolněných cizinců k jiným zaměstnavatelům dle potřeb jednotlivých regionů před vydáváním nových povolení. Každý případ se ale bude posuzovat individuálně s přihlédnutím k osobní situaci zahraničního pracovníka. Neznamená to tedy, že by se přestala vydávat a prodlužovat povolení k zaměstnání cizincům ze třetích zemí plošně.
Úřady práce dostaly od MPSV pokyn, jak postupovat při vydávání a prodlužování povolení k zaměstnání v únoru 2009, doplňující doporučení pak na celostátní poradě ředitelů úřadů práce 4. března 2010. Opatření MPSV se budou vztahovat rovněž na cizince, kteří v ČR pracují jako společníci obchodních společností a členové družstev.
Doporučením MPSV reagovalo na současný nepříznivý vývoj na trhu práce v České republice. Míra nezaměstnanosti dle posledních údajů z úřadů práce v únoru 2010 dosáhla 9,9 %. Více se dočtete na http://www.mpsv.cz/cs/8395. Prioritou MPSV je, aby se zpět do pracovního procesu zařadilo co nejvíce nezaměstnaných občanů České republiky a zlepšila se tak jejich životní situace. Omezení práce cizinců ze třetích zemí v České republice by se mělo realizovat citlivě s ohledem na situaci konkrétního člověka a rovněž se zřetelem na trh práce a zaměstnanost v konkrétním regionu.
Největší skupiny ze všech cizinců ze třetích zemí (tzn. zemí mimo EU/EHP a Švýcarska), kteří v únoru 2010 pracovali v České republice na základě povolení k zaměstnání, tvořili Ukrajinci (43 755), Moldavané (4 475), Mongolové (3 149), Rusové (1 987) a Vietnamci (1 981).