ROZHOVOR-Duchovní otec eura říká, že blok potřebuje rozpočtové přebytky

11.03.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Politika 3 pct/HDP nepomáhá, je zapotřebí...

...přebytků

* V krizi je Řecko, nikoli eurozóna

* Z klubu nikdo neodejde, je třeba se poučit

Martin Šanta

BRATISLAVA, 11.března (Reuters) - Eurozóna by měla reformovat svá fiskální pravidla, jež umožňují rozpočtové schodky, a měla by si vytvářet přebytky, aby se v budoucnu vyhnula dluhovým potížím, řekl duchovní otec eura Robert Mundell.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, jehož úvahy o měnových zónách přispěly k ustavení eura, řekl, že Řecko by mělo posloužit jako lekce, že fiskální pravidla musí být přísnější, než jak je nyní stanovuje legislativa Evropské unie.

Pakt stability a růstu, řídící dokument Evropské unie, jenž stanovuje, že členské státy musí držet rozpočtové schodky pod hranicí tří procent hrubého domácího produktu (HDP), nestačí k odvrácení další dluhové krize v budoucnu, uvedl Mundell.

"Domnívám se, že musejí opustit myšlenku, že každá země smí mít rozpočtový deficit 3 procenta HDP, což se stalo určitým minimem, k němuž všichni směřují," uvedl.

"Můžou říkat, že 3 procenta jsou v pořádku. Tři procenta nejsou v pořádku, měli by mít přebytky," uvedl Mundell s tím, že navrhuje tvořit každý rok přebytek ve výši jednoho procenta s cílem vytvářet rezervy pro situaci, kdy vlády potřebují snížit zadlužení.

Mundell uvedl, že pokud jde o snahu Atén dát do pořádku rozpočtové problémy, je optimistou, nicméně dodal, že vidí v případě potřeby prostor pro poskytnutí finanční pomoci z Bruselu. Nevyjádřil se však podrobněji o mechanismu případné pomoci.

Partneři Řecka při vyjadřování podpory Aténám s žádnou takovou konkrétní nabídkou nepřišli. Nejhlasitěji Řecko k nápravě vlastních chyb vyzývá Německo.

"Pokud nepoleví v nastoupené cestě a jejich dluh je bude stále tížit, dalo by se tomu pomoci dlouhodobým úvěrem," uvedl Mundell a dodal, že o krátkodobých úvěrech lze také uvažovat.

Řecko je první zemí v 11leté historii eurozóny, jež žádá politický závazek podpory, když obavy o dluh země podnítily útok trhu. Ten oslabil euro <EUR=> a zvýšil výnosy řeckých dluhopisů, a ještě tak ztížil obsluhu řeckého dluhu.

"Neříkal bych tomu krize eura, podle mě je to záležitost řecké fiskální politiky," řekl Mundell.

"Pokud by se do potíží dostala Kalifornie, nebo stála na hraně bankrotu, nebyla by to krize dolaru, ale fiskální krize Kalifornie."

Mundell, profesor ekonomie na Kolumbijské univerzitě, uvedl, že eurozóna by se nicméně dostala do potíží, pokud by Řecko následovala větší členská země jako Itálie.

"Pokud by se do velkých nesnází dostala Itálie, byl by to pro eurozónu problém, jelikož je pětkrát větší než Řecko a její dluh je také pětkrát větší, ne-li vyšší. Proto je naléhavě zapotřebí, aby se země poučily z řeckého příkladu a zpevnily své fiskální systémy," uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK