Zatímco v roce 2008 PÚ opuncoval 2,267 milionu stříbrných šperků v celkové hmotnosti 16.577 kilogramů, tak loni jejich počet klesl na 1,631 milionu kusů a hmotnost činila 11.660 kilogramů. Počet zlatých šperků opatřených puncem se loni snížil z 1,68 milionu kusů v roce 2008 na 1,248 milionu kusů. Hmotnost zlatých šperků klesla meziročně o čtvrtinu na 3015 kilogramů.
Česko ovšem není výjimkou a podobná situace na trhu se šperky podle odborníků nyní panuje v řadě evropských zemí, které se rovněž potýkají s dopady hospodářské krize. "Potěšitelné je, že pokles množství předkládaného zlatého i stříbrného zboží se v menší míře dotkl tuzemské výroby šperků, což spolu s trvale vysokým podílem tuzemské výroby u stříbrného i zlatého zboží potvrzuje dobrou kondici i konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem," uvedl ve výroční zprávě za loňský rok předseda PÚ Martin Novotný.
Závěr loňského roku už prý byl o něco více optimistický. "Podle výsledků práce PÚ koncem roku 2009 lze usuzovat, že dopady finanční krize na tuto oblast již začínají doznívat. Lze očekávat opětovné oživení prodeje zlatých a stříbrných šperků, a tím i opětovný nárůst požadavků na služby PÚ," uvedl Novotný.
Za důležitý faktor Novotný považuje stabilizaci cen zlata na světových trzích, která by navíc podle některých analytiků mohla klesnout, což by bylo důležitým impulzem pro nastartování prodeje šperků z drahých kovů. "Odložené nákupy šperků z drahých kovů by se realizovaly a tím by došlo k oživení v tomto segmentu hospodářství," podotkl Novotný.
Celosvětové tržby z prodeje luxusního zboží loni podle odhadu italské asociace výrobců luxusního zboží Altagamma kvůli krizi klesly o 21 procent z předloňských odhadovaných 175 miliard eur (4,8 bilionu Kč). Nejhůře na tom bylo odvětví v první polovině roku, naopak ve druhém pololetí se situace začala zlepšovat.