Slovensko si dohodlo v přístupové smlouvě sedmileté přechodné období, které skončí příští rok. Pokud by se objevilo vážné narušení trhu s půdou, může být na základě dodatku k přístupové smlouvě prodloužené maximálně o tři roky. Po úplném zákazu prodeje do roku 2007 si v současnosti mohou cizinci pocházející ze zemí EU koupit půdu pouze tehdy, pokud na ní nejméně tři roky hospodařili a mají na Slovensku přechodný pobyt.
Podle Chovana by v případě, že dotace budou pro některé zemědělce vyšší, byli tito zahraniční farmáři zvýhodněni a bylo by pro ně snadnější půdu skupovat.
Slovenské zemědělství je podle ředitele Slovenské zemědělské a potravinářské komory Milana Semančíka hlavně kvůli nižším platbám farmářům proti starším zemím EU v kritickém stavu. Snižují se stavy zvířat a v některých tradičních komoditách již země dováží více než polovinu roční spotřeby potravin.
Snahy o pokračování rozdílného dotování zemědělců i po roce 2013 se Slovensko podle Chovana pokusí spolu s dalšími zeměmi východní Evropy zablokovat. EU měla vyrovnat platby slovenským zemědělcům na úroveň ostatních zemí od roku 2014.