"Podobně jako v řadě jiných oborů byl loni také v pivovarnictví prodej poznamenán dopadem ekonomické situace na chování našich spotřebitelů i zákazníků a poklesem celkové spotřeby. Výsledné prodeje naší společnosti odpovídají našim původním očekáváním," řekl k prodejním výsledkům generální ředitel společnosti Zbyněk Kovář. Snížení prodejů výrazně ovlivnil také odliv zahraničních turistů ze země. Dle odhadů se totiž cizinci na spotřebě piva v tuzemsku podílejí zhruba z jedné pětiny.
Domácí prodeje společnosti klesly o šest procent. Nejvýraznější pokles poptávky postihl levnější značky z její nabídky, mezi něž patří Braník a Sládkův Měšťan. Naopak u hlavních značek Staropramen a Ostravar se prodeje snižovaly pomaleji, než činil odhadovaný průměr celého trhu. "Platí to především o značce Staropramen, jejíž celkový pokles činil jen dvě procenta," řekl ČTK mluvčí firmy Pavel Barvík.
V důsledku poklesu příjmu a nejasné ekonomické situace lidé v Česku omezili návštěvy hospod a restaurací a dávali přednost balenému pivu před točeným. "Nám se loni podařilo na tento trend dobře reagovat. Prodeje lahví a plechovek značky Staropramen loni celkově vzrostly o tři procenta," poznamenal Kovář
Export společnosti loni klesl o 11 procent. Hlavní vývozní značka firmy, Staropramen, totiž patří na zahraničních trzích mezi dražší prémiová piva, u nichž se pokles projevil nejvýrazněji. Hlavními exportními zeměmi loni zůstalo Německo, Velká Británie, Švédsko a Slovensko. Do výrobních výsledků nebyla započtena licenční výroba piva v zahraničí.
Předchozí vlastník Pivovarů Staropramen, společnost AB InBev, pivovary začátkem loňského prosince prodal firmě CVC Capital Partners společně s dalšími pivovary na Slovensku, v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku a Srbsku. Značka Staropramen je vlajkovou lodí celé skupiny vystupující pod názvem StarBev, jejíž vedení sídlí v Praze. Pivovary Staropramen jsou se zhruba patnáctiprocentním podílem na trhu dlouhodobě českou pivovarnickou dvojkou.