Vyhlášku v Praze musí dodržovat i taxikáři odjinud, potvrdil soud

17.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 17. března (ČTK) - Vyhlášku s maximálními cenami taxislužeb musejí v Praze respektovat i taxikáři z jiných měst, která nemají stanovený žádný cenový strop. Vyplývá to z rozsudku, jímž Nejvyšší správní soud (NSS) nedávno potvrdil pokutu 50.000 korun pro taxikáře z Brandýsu nad Labem-Staré Boleslavi. Kontroloři jej přistihli na Staroměstském náměstí v Praze s ceníkem, který výrazně překračoval limity. Taxikář se snažil pokutě vyhnout tvrzením, že se na něj pražská vyhláška nevztahuje. ČTK to zjistila z databáze rozhodnutí.

Kontrolní jízda se uskutečnila v roce 2006. Taxikářův domovský Brandýs nad Labem v té době - na rozdíl od Prahy - neměl nijak regulované ceny taxislužeb. Podle NSS ale není podstatné, kde taxikář bydlí a kde má oficiálně přihlášenou svou živnost. Hlavní je to, kde nabízí své služby. Pokud jezdí po Praze, musí se řídit pražskou vyhláškou.

"Pokud měl stěžovatel v rozhodné době vozidlo označeno tak, jak je vyžadováno pro provozování taxislužby, a nacházel se s ním na území Prahy, je zřejmé, že taxislužbu v tomto místě nabízel," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Ludmilou Valentovou.

Při kontrolní jízdě taxikář přepravil tři kontrolory ze Staroměstského náměstí k hotelu v Praze 7. Za jízdu sice z nejasných důvodů nechtěl žádné peníze, ale podle ceníku na dveřích se jeho tarif vymykal platné vyhlášce. Jako nástupní sazbu uváděl 99 korun namísto maximálních 34 korun. Za jeden kilometr žádal 97,50, zatímco vyhláška dovolovala 25 korun. Je zřejmé, že ceny stanovené stěžovatelem významně překračovaly regulované ceny, uvedli soudci NSS.

Taxikář původně dostal pokutu 100.000 korun, která se později snížila na polovinu. Přesto ji v kasační stížnosti označil za likvidační. Ani s touto námitkou Nejvyšší správní soud nesouhlasil, taxikář by to prý musel nějak dokázat.

"Takové tvrzení by mohlo mít relevanci tehdy, jestliže by například stěžovatel doložil, že uložená pokuta představuje celý jeho roční zisk, že po jejím zaplacení nebude schopen nadále vykonávat předmětnou činnost, že se nachází v sociálně napjaté situaci a podobně," rozhodli soudci.

Cenami pražských taxikářů se Nejvyšší správní soud zabýval také loni. Tehdy zamítl stížnost taxikáře, jenž se snažil omluvit překročení maximální ceny za přepravu tím, že vozí cizince, kteří vyžadují nadstandardní kvalitu. Tvrdil, že musel do vozu investovat, a tak si vyšší cenou vynahrazuje "ekonomicky oprávněné náklady".

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK