Dopravci již dříve uvedli, že to povede ke zvýšení jejich nákladů. Podle ministerstva životního prostředí ale budou dopravci dostávat do roku 2020 zdarma 85 procent povolenek, nakupovat budou jen 15 procent.
Účelem vládní novely je stabilizace emisí z letecké dopravy na úrovni průměru vypouštěných skleníkových plynů z let 2004 až 2006. Tyto emise totiž od roku 1990 do roku 2004 vzrostly v zemích EU o 87 procent.
Návrh počítá s tím, že za dva roky budou moci letečtí provozovatelé získat povolenky na 97 procent emisí průměrně vypuštěných za rok mezi lety 2004 a 2006. Mezi lety 2013 a 2020 bude množství povolenek sníženo na 95 procent.
Letečtí dopravci budou muset u autorizované osoby nechat ověřit objem emisí a tunokilometrů. Pokud budou létat bez schváleného plánu měření emisí a tunokilometrů, bude jim hrozit až pětimilionová pokuta.
Poslanci také do vládní novely začlenili senátní novelu, kterou podle ministra životního prostředí Jana Dusíka nebylo možné schválit samostatně, protože si návrhy v některých bodech odporovaly. Tato novela částečně zmírňuje pravidla pro přidělování emisních povolenek firmám tím, že prodlužuje termíny pro investice do modernizace výroby, které jsou podmínkou pro získání povolenek zdarma. Ruší podmínku proinvestování poloviny hodnoty projektu do konce roku 2011. Nově by výrobci museli alespoň jeden projekt zahájit nejpozději v roce 2013 a vše dokončit nejpozději v roce 2019.
Exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) navrhl zrušit celé ustanovení v zákoně, které umožní elektrárenským firmám, zvláště ČEZ, získat část emisních povolenek zdarma. Sněmovna toto ustanovení schválila loni a Bursík ho silně kritizoval. Nazval ho například tunelem století. Jeho návrh znamenal v podstatě vyřazení celé senátní části z novely zákona včetně možností povolenek zdarma pro teplárny. Poslanci ale na jeho návrh nepřistoupili a nepodpořili jej.