"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti obchodu s hnědým uhlím," uvedl antimonopolní úřad. Fúzi úřad posuzuje ve zjednodušeném zkráceném řízení, které zahájil v pondělí. Na rozhodnutí má 20 dnů. Pokud obecně zjistí nějaké zásadnější potíže, například stížnosti konkurentů, může lhůtu na verdikt prodloužit. Teoreticky může fúzi i zastavit, v posledních letech se to ale nestalo. Může ale také dospět k závěru, že fúze u menších firem nepodléhá jeho svolení.
Podle údajů serveru Týden.cz a podle předběžných a neauditovaných výsledků dosáhla loni skupina Carbounion Bohemia podnikatele Petra Pauknera tržeb 10,5 miliardy korun. Zisk se tak před zdaněním pohybuje mezi 320 až 330 miliony korun. Jde o rekordní výsledek. V roce 2008 byl obrat 4,8 miliardy korun, tedy zhruba poloviční. V roce 2008 byl čistý zisk 207,5 milionu korun.
"Nárůst je dán obchodováním s elektřinou, zejména se slovenskými elektrárnami," citoval Týden.cz Pauknera. Na obchodech s elektřinou se podle serveru příznivě projevilo i převzetí obchodů společnosti Coal Energy, která loni na konci roku zanikla. V Coal Energy měla firma Carbounion Bohemia pětinový podíl.
Výnosy firmy Emeran 1860 předloni dosáhly 521,9 milionu korun, což bylo o zhruba pět procent více než v roce 2007. Čistý zisk předloni stoupl o téměř dvě pětiny na 37,4 milionu korun. Výsledky za loňský rok dosud firma nezveřejnila. Majiteli firmy jsou podle databáze Prodata a výpočtů podílů společností Čekia tři fyzické osoby - Josef Dlouhý a Jaroslav Kroužek, kteří mají po 45 procentech, a Jaroslav Vyskočil s podílem deset procent.