Povinnost navrhl zrušit senátor ODS Richard Svoboda, podle něhož jde fakticky o další finanční zátěž a znamenala by zvýšení příjmů ČRo až o jednu miliardu korun. Tato povinnost podle některých právních výkladů však platí už nyní a rozhlas tak podle Svobody vybírá poplatky ve výši 45 korun měsíčně za 20.000 mobilních telefonů. Nově by to bylo už za 2,5 milionu, podotkl s odkazem na počet živnostníků a firem Svoboda, spoluautor návrhu na zrušení koncesionářských poplatků. Rozhlas na poplatcích nyní vybírá kolem dvou miliard korun.
Ministr kultury Václav Riedlbauch se zrušením povinnosti nesouhlasí. Zdrží se tím proces schvalování normy, kvůli jejíž absenci hrozí Česku sankce ze strany EU. Zákon by měl kvůli evropské směrnici zavést pro vysílání filmů na internetu stejná pravidla jaká platí nyní pro televize. Podle EU proto, aby televizní vysílání nebylo proti zatím neregulovanému videu na webu v nevýhodě a aby i na internetu byli spotřebitelé chráněni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která dohlíží na televize a rádia, začne sledovat a regulovat i video na internetu. Při rozhodování by ale měla přihlížet k verdiktům komise, kterou si weboví vydavatelé ustavili.
Zákon má také umožnit, aby televize získaly peníze za reklamu na výrobky konkrétních značek, které by použily v ději svých filmů či seriálů. Zavedení reklamy do televizního filmu či seriálu bude mít svá omezení. Předměty reklamy by se měly objevovaly jako přirozená součást děje. Divák by na tuto formu reklamy měl být upozorněn v titulcích. Výjimku v propagaci budou mít tabákové výrobky a léky na předpis.