...měn
* Říká, že slabé měny dávají iluzi konkurenceschopnosti
TBILISI, 17.března (Reuters) - Země východní Evropy by se měly zdržet aktivního oslabování svých měn, neboť růst rozvíjejících se ekonomik z poslední doby je pouze obrácením propadu z období krize, řekl Reuters prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
Zlotý <EURPLN=>, forint <EURHUF=> a rubl <EURRUB=> v březnu vůči euru vystoupaly na mnohaměsíční vrcholy s tím, jak investoři znovu dostávají chuť na riziková aktiva rozvíjejících se trhů.
Toto posilování zase vzbudilo obavy, že by silné domácí měny mohly snížit konkurenceschopnost vývozců a přimět spotřebitele k volbě levnějšího zahraničního zboží na úkor domácího, což by mohlo zadusit rodící se ekonomické oživení jednotlivých zemí.
Nicméně Thomas Mirow, prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), varoval tvůrce ekonomické politiky před snahou toto zpevňování přibrzdit.
"Mnohé z těchto zemí se v určitém ohledu znovu přizpůsobují, jelikož... silně devalvovaly," řekl Reuters v rozhovoru poskytnutém během středeční návštěvy Gruzie.
"Nejsem příznivcem slabých měn. Slabé měny dávají iluzi, že vaše ekonomika je konkurenceschopná, ale není... Byl bych vždy opatrný při dobrovolném oslabování měny," dodal.
Mirow poukázal na to, že Polsko "si během krize vedlo velice dobře", a užívá si tak příliv kapitálu od investorů, kteří usoudili, že je na tom ve srovnání s ostatními zeměmi dobře.
Mirow také zopakoval, že pokud se zhorší situace v Řecku, může to mít přímý dopad na východní Evropu.
"Je tu určité nebezpečí. Každý, kdo se podívá na úvěrové swapy, vidí jasný důkaz, že trhy to vnímají jako riziko," řekl.
"Nicméně si myslím, že se nyní dělá vše pro to, aby se tato rizika snížila."