Google kvůli cenzuře přesouvá vyhledávač pro Čínu do Hongkongu

22.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

San Francisco 22. března (ČTK) - Americká internetová společnost Google dnes oznámila kompromisní řešení svého více než dvouměsíčního sporu s Čínou. Firma přesouvá své vyhledávací služby pro čínský trh z území vlastní Číny do Hongkongu, zatímco ostatní aktivity v zemi hodlá ponechat. Google se tím snaží obejít požadavky čínských úřadů na cenzurování internetových služeb.

Google vede s čínskými úřady spor, který vyvrcholil lednovým napadením jeho serverů údajně čínskými hackery. Google dával najevo, že už není ochoten spolupracovat s čínskými úřady na cenzuře vyhledávání a v lednu pohrozil, že se z největšího internetového trhu světa stáhne, pokud mu Peking neumožní nabízet neomezované služby.

Dnes již byli návštěvníci čínského vyhledávače Google.cn přesměrováni na jiný čínskojazyčný servis se sídlem v Hongkongu. "Vítejte v novém čínském domově Google Search," objevilo se na stránce podle agentury AP.

Google sdělil, že hodlá v Číně zachovat technické a prodejní zastoupení, aby mohl mít v zemi technologické zázemí a prodávat reklamy v čínském jazyce. Podle pozorovatelů však tento krok zisky Googlu v Číně stejně ohrozí, protože Peking může odpovědět tím, že firmě ztíží podmínky a zablokuje přístup čínských uživatelů na hongkongský servis.

Google se po lednovém střetu snažil s čínskou vládou vyjednat možnost nabízet na svém vyhledávači neomezované výsledky, v tom však neuspěl. Poté chtěl nalézt společné řešení pro zachování svého výzkumného centra a prodejního týmu v zemi, což se mu zřejmě podle dnešního oznámení podařilo.

Google byl po lednu ze strany Pekingu a místního tisku terčem sílících útoků. Lednové útoky hackerů směřovaly na e-maily čínských aktivistů za lidská práva, což vyvolalo podezření, že za těmito činy je čínská vláda.

Internet v Číně používá asi 384 milionů lidí, což je díky lidnatosti země mnohem více než ve druhých Spojených státech. Google má na čínském trhu vyhledávání asi 30 procent a je daleko za čínským gigantem Baidu, zatímco v USA a jinde na Západě je jasnou jedničkou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK