"Je možné, že tento projekt dočasně pozastavíme. Hlavním důvodem pro to jsou obtíže spojené se zajištěním dlouhodobých dodávek plynu a silnou regulací energetického trhu v Bulharsku," uvedla ČEZ. Firma dodala, že bude letos sledovat vývoj energetického sektoru v zemi a své rozhodnutí může přehodnotit podle zajištěnosti dodávek a vyjasnění situace ohledně cen plynu a dalších podmínek energetického trhu.
Ceny energií jsou v Bulharsku i dalších postkomunistických zemích východní Evropy politicky citlivou záležitostí a vlády zde tyto ceny vesměs silně regulují. ČEZ a další producenti a distributoři elektřiny v Bulharsku opakovaně volají po umožnění výraznějšího zvýšení cen, aby byli schopni investovat do modernizace sítí.
Co se týče plynu, Bulharsko dostává veškeré dodávky z Ruska a zatím neobnovilo dlouhodobou smlouvu, která vyprší v letošním roce. Na počátku loňského roku zůstalo Bulharsko v důsledku sporu mezi Ruskem a Ukrajinou za tuhé zimy řadu dní bez plynu.
ČEZ v pondělí uvedla, že hledá partnery, kteří by s ní spolupracovali na plánu zvýšit produkci uhelné elektrárny ve Varně. Firma nevyloučila, že by elektrárnu nakonec prodala.
Loni v létě ČEZ uzavřela smlouvu s konzultační firmou WorleyParsons, která má na výstavbu paroplynového bloku ve Varně dohlížet. Zařízení má nahradit tři staré uhelné bloky, které musí být kvůli přísným normám EU odstaveny nejpozději do roku 2012. Elektrárnu, která zajišťuje elektřinu více než dvěma milionům lidí, převzala ČEZ v roce 2006 poté, co získala distribuční síť pro západní Bulharsko včetně hlavního města Sofie.