Setuza, dříve v majetku kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, je dnes firmou, která téměř nevyvíjí činnost. Ještě předloni byla největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi, ale v prosinci 2008 výrobní činnosti včetně zaměstnanců předala firmám STZ a Oleofin patřících společnosti Via Chem Group. Kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy a Milo Surovárny dostal letos Pitr šest let vězení.
Podnik se změnil v nevýrobní společnost, která měla jen vyřešit veškeré závazky ze své činnosti a postupně má jít do útlumu. Podle mluvčí nástupnické společnosti STZ Marie Logrové byla Setuza prodána v roce 2008 a je mimo skupinu podniků společnosti Via Chem Group. Dnešní zahájení insolvenčního řízení proto nechtěla komentovat.
Sonchen Consulting Limited podle insolvenčního návrhu koupila pohledávky od leasingové společnosti Alincon. Té Setuza dlužila za úroky z prodlení při splátkách finančního leasingu 1,1 milionu korun a další 4,8 milionu korun za smluvní pokuty. Celkem prý Setuza dluží navrhovateli přes 12 milionů korun. Podle insolvenčního navrhovatele neuhradila Setuza například 18 milionů korun firmě A. T. Kearney, pražské firmě PPVRV 128 milionů korun a společnosti Wincanton Česká republika přes 32 milionů korun.
Loni v červnu Krajský soud v Ústí nad Labem zastavil insolvenční řízení ve společnosti Setuza po dvou dnech. Podle soudkyně tehdy pražská advokátní a poradenská společnost A. T. Kearney, která se na Setuze domáhala zaplacení 18 milionů korun, nebyla k návrhu oprávněná. Pražská A. T. Kearney je jen organizační složkou zahraniční firmy a insolvenční řízení by podle soudu mohla navrhnout pouze mateřská A. T. Kearney GmbH se sídlem v německém Düsseldorfu.
Na Setuzu soud v roce 2006 vyhlásil exekuci kvůli čtyřmiliardové pohledávce, kterou společnost měla vůči státnímu Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu. Stát se nakonec se Setuzou dohodl na urovnání sporu a soud v létě 2007 exekuci zrušil.
Předloni podnik vykázal zisk kolem 346 milionů, rok předtím byl ve ztrátě přes 1,8 miliardy korun.