Zpráva zatím publikována nebude a obě strany jsou povinny ji držet až do oficiálního zveřejnění po několik týdnů v tajnosti. Předpokládá se však, že podrobnosti zprávy budou unikat na veřejnost, protože obě strany budou chtít ovlivnit debatu o vládních subvencích pro výrobce letadel. Ve sporu o subvence jde o dominanci na světovém trhu civilních letadel, jehož hodnotu během příštích 20 let obě firmy odhadují na zhruba tři biliony dolarů.
Skupina EADS, která je mateřskou společností Airbusu, již vydala prohlášení, v němž přiznává, že zpráva WTO zjistila ze strany evropských vlád "jistý prvek subvencování". Společnost dodala, že nyní bude spolu s vládami zvažovat odvolání. WTO však podle EADS odmítla 70 procent amerických tvrzení a zamítla žádost USA o možnost zavést nápravná opatření v podobě sankcí.
Oba výrobci se vzájemně obviňují, že jejich vlády dotují výrobu letadel u konkurentů miliardami eur a dolarů. Spojené státy uvádějí, že Airbus dostal během dvou desetiletí od Francie, Německa, Británie a Španělska formou nízkoúročených úvěrů v objemu 205 miliard dolarů a v dalších výhodách nepovolenou státní pomoc. EU po stížnosti USA kontrovala předaním vlastní stížnosti na údajnou americkou podporu Boeingu, která například tvrdila, že Washington pomáhá i tím, že má mnohem vyšší vojenské zakázky než Evropa.
Předběžná důvěrná zpráva z loňského září podle informovaných zdrojů zjistila, že stížnost USA a Boeingu je oprávněná, a podpořila některá tvrzení o nelegální podpoře exportu. Pokud se nestane něco nečekaného, měla by se dnešní zpráva v zásadě shodovat s předběžnou.
Rozhodci však také v září údajně popřeli, že jejich nález ohledně subvencí Airbusu se týká i budoucích podobných programů, zejména vývoje nového letounu Airbusu A350. Znamená to zřejmě, že spor bude pokračovat i po uzavření projednávaného případu. Německo již přislíbilo na A350 subvence podobného typu jako ty, které Boeing napadl. Americká firma to označila za výsměch rozhodnutí WTO a pravidlům globálního obchodního systému.
Američtí a evropští činitelé již předem naznačili, co bude zpráva obsahovat a co má znamenat. Podle Washingtonu prokáže, že Airbus poškozoval americký průmysl a jeho zaměstnance, zatímco Evropa zdůrazňovala, že dnešní zpráva bude jen jednou částí dlouhého procesu.
Teoreticky by nález WTO mohl požadovat, aby se EU do několika týdnů zdržela jakéhokoli dalšího subvencování Airbusu. EU se však proti rozhodnutí téměř určitě odvolá a totéž učiní USA po vydání nálezu ke stížnosti EU. Celý proces tak může trvat další měsíce, ne-li roky.