Nejméně jedna z těchto čínských partnerských společností se již spolupráci s Googlem vyhýbá. A americkou firmu již za její rozhodnutí napadl čínský státní tisk. Google se tak rozhodl nejen kvůli cenzuře, ale i kvůli hackerským útokům na své služby.
Google uvádí, že k cenzurovaným výsledkům vyhledávání v Číně od sám nenabízí přímý přístup. Platné smlouvy se zhruba desítkou čínských firem ale dodržuje, dodala mluvčí singapurské divize Googlu.
Z partnerských společností již přestal s americkou firmou spolupracovat oblíbený portál tom.com, jehož majitel chce mít dobré vztahy s Pekingem. Jedinými hlasitými spojenci Googlu v Číně je zřejmě stovka aktivistů u pekingského sídla společnosti.
Spor Googlu je další nepříjemností, které komplikují vztahy mezi Čínou a Spojenými státy. Obě země mají obchodní spory a politické neshody.
V Pekingu dnes bylo vyhledávání od Googlu nevyzpytatelné. Jeho uživatelé se proto s nejistotou dívají na budoucnost jeho dalších služeb v Číně od map po hudbu. O plánu, že podnik možná odejde z Číny, poprvé informoval před dvěma měsíci.
Google je sice ve světě největším internetovým vyhledávačem, na trhu v Číně měl loni ale zhruba jen 30 procent. Domácí rival Baidu měl proti tomu 60 procent, napsala agentura Reuters.